لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

اعتصاب شاپرک شجری زاده از دختران خیابان انقلاب در اعتراض به بازداشت دوباره


عکسی از شاپرک شجری زاده در حال اعتراض به حجاب در تهران
عکسی از شاپرک شجری زاده در حال اعتراض به حجاب در تهران

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان انقلاب که هفته گذشته در شهر کاشان برای بار دوم دستگیر شد، در اعتصاب غذا به سر می برد.

نسرین ستوده وکیل او می گوید او به وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی تعیین شده توسط دادگاه اعتراض دارد.

وی به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که بر اساس اطلاعاتی که دریافت کرده شاپرک شجری زاده اعتصاب غذایش را از تر به خشک تغییر داده است و از نوشیدن آب نیز خودداری می کند.

به گفته خانم ستوده خانم شجری زاده می گوید در هنگام دستگیری در کاشان بی حجاب نبوده است و لذا اعتصاب غذایش را ادامه خواهد داد و تودیع وثیقه را نیز نخواهد پذیرفت.

هنوز زمان برگزاری دادگاه خانم شجری زاده مشخص نشده است.

شاپرک شجری زاده یک بار نیز در دوران اعتراضات دی ماه در ایران در منطقه قیطریه تهران به جرم بی حجابی و پیوستن به کمپین دختران خیابان انقلاب دستگیر شده بود.

سه ماه پیش دخترانی در خیابان انقلاب با برداشتن روسری و قراردادن آن روی چوبی، روی پست های برق و مخابرات کنار خیابان ایستادند و به حجاب اجباری اعتراض کردند. اقدامی که با واکنش و برخورد نیروی انتظامی روبرو شد.

پیشتر دیلی میل در شرح دستگیری شاپرک شجری زاده نوشته بود، تصاویر نشان می دهد شاپرک شجری زاده در تهران در یک تقاطع بدون حجاب ایستاده و روسری اش را به این سو و آن سو حرکت می دهد. او کمی بعد، تازه ترین معترض دستگیر شده کمپین مبارزه با حجاب اجباری شد.

رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب زنان سرسختی که حجاب از سر برداشته اند ادامه می دهد. کمپین «چهارشنبه های سفید» تصاویر مبارزات این زنان را در فضای آنلاین انتشار می دهد. این تصاویر اغلب نشان دهنده آزاری است که زنان برای عدم پایبندی به مقررات حجاب اجباری متحمل می شوند.

بعضی از این کلیپ ها بر روی توییتر «آزادی های یواشکی» که توسط مسیح علینژاد راه اندازی شده است، دیده می شود.

علینژاد در توییترش ضمن انتشار خبر بازداشت شاپرک شجری زاده نوشت پیش از او شیما بابایی و اعظم جنگروی برای دلایل مشابهی دستگیر شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG