لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۶

رضا خندان و دیگر معترضان به بازداشت نسرین ستوده، پس از ضرب و جرح آزاد شدند


تجمع مقابل زندان اوین در اعتراض به بازداشت نسرین ستوده
تجمع مقابل زندان اوین در اعتراض به بازداشت نسرین ستوده

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، و تعدادی دیگر از معترضان به بازداشت این وکیل دادگستری، که در جریان تجمعی در اعتراض به بازداشت خانم ستوده بازداشت شده بودند، آزاد شدند.

آقای خندان یکشنبه شب ۲۷ خرداد در فیس بوک خود با اعلام این خبر، نوشت که بازداشت او و هشت تن دیگر از معترضان و انتقال آنها به دادسرای اوین، با خشونت و ضرب و شتم ماموران لباس شخصی همراه بوده است.

او همچنین با اعلام اینکه آنها ساعتی پس از بازداشت آزاد شدند نوشت که برخی از افراد آزاد شده‌، به شدت مصدوم شده‌اند. از جمله آقای آقای فرهادپور که رضا خندان تصویری از کبودی های روی دست او را منتشر کرد.

او در ادامه نوشت: «مامور لباس شخصی با کت چهارخانه که من و برخی از بچه‌ها را ضرب و شتم کرد به نظر اطلاعاتی می‌آمد. می‌گفت دکترای حقوق دارد. سروان علی رضا سودمند مقدم از کلانتری ولنجک این فرد اطلاعاتی یا ... را می‌شناسد. دوربین دادسرا صحنه‌ ضرب و شتم را دقیقا در همان محل ضبط می‌کند.»

پیشتر در خبرهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی آمده بود که آقای خندان به همراه جمعی از وکلا و فعالان مدنی از جمله آرش کیخسروی، باربد بهروان، پیام درفشان و چند تن دیگر در جریان تجمع مقابل زندان اوین برای آزادی نسرین ستوده، بازداشت شدند.

ماموران هفته گذشته نسرین ستوده را در خانه خود بازداشت کردند. پیشتر گفته شده بود که بازداشت خانم ستوده در ارتباط با حکم پنج سال زندان پیش او بود اما آقای خندان در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد که مشخص شده بازداشت خانم ستوده به دلیل دفاع از «دختران خیابان انقلاب» بوده است.

او نوشت که مهدی پیتام، بازپرس پرونده شاپرک شجری زاده، یکی از دختران معترض به حجاب اجباری، از خانم ستوده که وکالت خانم شجری زاده را به عهده داشته، شکایت کرده است و این شکایت مبنای بازداشت خانم ستوده بوده است.

بازداشت خانم ستوده واکنش های بین المللی مختلفی در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا خواستار آزادی او شد و نهادهایی چون عفو بین الملل و دیده بان حقوق بشر بازداشت او را محکوم کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG