لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان معترض به حجاب اجباری بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد


شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری است.
شاپرک شجری زاده از معترضان به حجاب اجباری است.

شاپرک شجری زاده از دختران خیابان انقلاب که حدود ده روز پیش در شهر کاشان برای بار دوم دستگیر شد، بعد از اعتصاب غذا از زندان آزاد شد.

برخی منابع نزدیک به خانم شجری زاده اعلام کرده اند وی روز چهارشنبه آزاد شد.

پیشتر نسرین ستوده وکیل او خبر داده بود که خانم شجری زاده در اعتراض به وثیقه ۱۵۰ میلیون تومانی تعیین شده توسط دادگاه، از سپردن وثیقه خودداری کرد و دست به اعتصاب غذا زد. خانم ستوده به بخش فارسی صدای آمریکا گفته بود که شاپرک شجری زاده اعتصاب غذایش را از تر به خشک تغییر داده و از نوشیدن آب نیز خودداری می کند.

خانم شجری زاده گفته بود در هنگام دستگیری در کاشان بی حجاب نبوده و اعتصاب غذایش را تا لغو وثیقه ادامه می‌دهد. هنوز مشخص نیست وثیقه او کاهش یافته یا کلا لغو شده است. هنوز زمان برگزاری دادگاه خانم شجری زاده مشخص نشده است.

شاپرک شجری زاده یک بار نیز در دوران اعتراضات دی ماه در ایران در منطقه قیطریه تهران به جرم بی حجابی و پیوستن به کمپین دختران خیابان انقلاب دستگیر شده بود.

سه ماه پیش دخترانی در خیابان انقلاب با برداشتن روسری و بر چوب زدن آن، روی جعبه‌های برق و مخابرات کنار خیابان ایستادند و به حجاب اجباری اعتراض کردند. اقدامی که با واکنش و برخورد نیروی انتظامی روبرو شد.

پیشتر دیلی میل در شرح دستگیری شاپرک شجری زاده نوشته بود، تصاویر نشان می دهد شاپرک شجری زاده در تهران در یک تقاطع بدون حجاب ایستاده و روسری اش را به این سو و آن سو حرکت می دهد. او کمی بعد، تازه ترین معترض دستگیر شده کمپین مبارزه با حجاب اجباری شد.

رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب زنان سرسختی که حجاب از سر برداشته اند ادامه می دهد. کمپین «چهارشنبه های سفید» تصاویر مبارزات این زنان را در فضای آنلاین انتشار می دهد. این تصاویر اغلب نشان دهنده آزاری است که زنان برای عدم پایبندی به مقررات حجاب اجباری متحمل می شوند.

بعضی از این کلیپ ها بر روی توییتر «آزادی های یواشکی» که توسط مسیح علینژاد راه اندازی شده است، دیده می شود.

علینژاد در توییترش ضمن انتشار خبر بازداشت شاپرک شجری زاده نوشت پیش از او شیما بابایی و اعظم جنگروی برای دلایل مشابهی دستگیر شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG