لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۵۵

شاپرک شجری‌زاده از معترضان علنی به حجاب اجباری آزاد شد


شاپرک شجری زاده اعتراض به حجاب تهران
شاپرک شجری زاده اعتراض به حجاب تهران

شاپرک شجری زاده یکی از دختران موسوم به خیابان انقلاب با سپردن وثیقه از زندان آزاد شد.

خانم شجری زاده یکی از دهها نفری است که بعد از خیزش عمومی دی ماه، به عنوان معترضین به حجاب اجباری دستگیر شده اند.

همچنین مریم شریعتمداری که یکی از دیگر دختران معترض بود و پس از اعتراض، از روی سکو توسط مامور پلیس به پایین انداخته شد و دچار شکستگی پا شد، اعلام کرده است که حاضر به تودیع وثیقه برای آزادی نیست و همچنان در بند مانده است.

دختران خیابان انقلاب که با به چوب زدن روسری هایشان و ایستادن بر پست های برق وسکوهای بلند در سراسر کشور به حجاب اجباری اعتراض می کنند اغلب با دستگیری و برخورد قهرآمیز پلیس مواجه شده اند.

پیشتر دیلی میل در شرح دستگیری شاپرک شجری زاده نوشته بود، تصاویر نشان می دهد شاپرک شجری زاده در تهران در یک تقاطع بدون حجاب ایستاده و روسری اش را به این سو و آن سو حرکت می دهد. او کمی بعد، تازه ترین معترض دستگیر شده کمپین مبارزه با حجاب اجباری شد.

رژیم جمهوری اسلامی به سرکوب زنان سرسختی که حجاب از سر برداشته اند ادامه می دهد. کمپین «چهارشنبه های سفید» تصاویر مبارزات این زنان را در فضای آنلاین انتشار می دهد. این تصاویر اغلب نشان دهنده آزاری است که زنان برای عدم پایبندی به مقررات حجاب اجباری متحمل می شوند.

بعضی از این کلیپ ها بر روی توییتر «آزادی های یواشکی» که توسط مسیح علینژاد راه اندازی شده است، دیده می شود.

علینژاد در توییترش ضمن انتشار خبر بازداشت شاپرک شجری زاده نوشت پیش از او شیما بابایی و اعظم جنگروی برای دلایل مشابهی دستگیر شده بودند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG