لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۱۸

بلینکن: جلوگیری از «ایران هسته‌ای» به نفع روسیه است


آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده
آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده

وزیر خارجه آمریکا ضمن تاکید بر ادامه تلاش‌ها برای احیای برجام، می‌گوید که روسیه در جلوگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای «منفعت شخصی» دارد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده، روز سه‌شنبه ۱۷ اسفند در جریان سفر به استونی با تاکید بر ادامه تلاش‌ها برای بازگشت به پایبندی متقابل با ایران در توافق برجام، گفت که روسیه نیز «همچنان در تلاش است و این کشور هم در حصول اطمینان از این که ایران قادر به دستیابی به سلاح هسته‌ای نیست، منافع خودش را دارد.»

از سویی، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در مذاکرات وین در توییتی از برگزاری نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در روز سه‌شنبه برای پرداختن به موضوعات مربوط به ایران خبر داده است. اولیانوف درباره جزئیات و موضوعات این جلسه توضیحی نداده است.

در این حال، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، روز سه‌شنبه تأکید کرد که دولت او مذاکرات هسته‌ای را کاملا بر اساس «اصول و چارچوب تعیین‌شده» از سوی علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دنبال می‌کند و «از هیچ یک از خطوط قرمز اعلام‌شده عقب‌نشینی نکرده و نخواهد کرد.»

نورنیوز، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی ایران، در توییتی با اشاره به «کندی مذاکرات وین به دلیل تعلل آمریکا در اتخاذ تصمیم سیاسی پیرامون موضوعات باقی‌مانده»، نوشته است: «درخواست روسیه نیز به موضوعی جدید تبدیل شده است.»

به گفته نور نیوز، مذاکرات به «موانع آمریکایی» برخورد کرده و در روزهای آینده مشخص می‌شود که آیا به مرحله «بررسی درخواست روسیه» می‌رسد یا نه.

روز دوشنبه نیز علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، ضمن تأکید بر «خطوط قرمز» جمهوری اسلامی، چشم‌انداز توافق در مذاکرات وین را «مبهم» توصیف کرد و دلیل آن را «تأخیر واشینگتن در اتخاذ تصمیم سیاسی» دانست.

دولت رئیس جمهوری بایدن بارها ضمن انتقاد از خروج دونالد ترامپ از برجام، اعلام کرده است که «دیپلماسی» را بهترین گزینه برای حل مساله هسته‌ای ایران می‌داند، اما در عین حال هشدار داده که در صورت شکست مذاکرات به «سایر گزینه‌ها» متوسل خواهد شد.

[منابع: رویترز، رسانه‌های ایران]

XS
SM
MD
LG