لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

گروسی در پاسخ به صدای آمریکا: با برجام یا بدون آن، ایران باید به تعهدات پادمانی عمل کند


رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (۱۶ اسفند ۱۴۰۰)
رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (۱۶ اسفند ۱۴۰۰)

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید به نتیجه رسیدن گفت‌و‌گوهای احیای برجام و رعایت تعهدات پادمانی توسط ایران دو مسئله جداگانه است و ایران باید در هر صورت به این تعهدات پایبند باشد.

رافائل گروسی روز دوشنبه ۱۶ اسفند در یک کنفرانس خبری در وین در پاسخ به پرسش صدای آمریکا گفت که در صورت حصول توافق، باید دید که این توافق بر سر چه مسائلی است و پس از آن آژانس پایبندی ایران به آن توافق را راستی‌آزمایی خواهد کرد.

آقای گروسی گفت که آژانس از طرف‌های توافق هسته‌ای با ایران نیست، اما از نزدیک در جریان گفت‌و‌گوها قرار دارد و اگر توافق حاصل شود، کار آژانس بیشتر خواهد شد.

وی با ابراز امیدواری نسبت به رسیدن به یک وضعیت قابل‌ اتکا، تاکید کرد که «هنوز شکاف وجود دارد و کار زیادی پیش رو داریم.»

آقای گروسی در بخش دیگری از سخنانش گفت احتمال احیای برجام وجود دارد، اما ایران باید به پرسش‌هایی که آژانس مرتبا پرسیده است پاسخ دهد.

به گفته وی، تلاش آژانس این است در چارچوب روحیه همکاری با ایرانیان تعامل کند با این هدف که تا ماه خرداد پاسخ‌های جمهوری اسلامی به پرسش‌هایش را دریافت کند.

مدیرکل آژانس در ادامه گفت پروتکل‌های الحاقی بخشی از برجام هستند. به گفته وی، دشوار بتوان به توافقی به گستردگی و عمق برجام رسید که فقط شامل توافق پادمانی فراگیر به شیوه سنتی باشد.

وی افزود اجرای پروتکل‌های الحاقی بخشی از برجام بوده و در صورت احیای برجام نیز خواهد بود.

به گفته آقای گروسی، برنامه هسته‌ای ایران در ماه‌های گذشته «افزایش کمی» و «پیشرفت کیفی» زیادی در بسیاری از حوزه‌ها به خود دیده که برجام آنها را به وضوح ممنوع کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش گفت آژانس مجموعه تازه‌ای از دوربین‌ها را در اصفهان نصب کرده است.

مدیر کل آژانس در ارتباط با اوکراین نیز گفت هیچ مواد رادیواکتیوی در آنجا نشت نکرده است.

این کنفرانس خبری به طور زنده و با ترجمه همزمان از تلویزیون و شبکه‌های اجتماعی صدای آمریکا پخش شد.

آقای گروسی شامگاه جمعه برای گفت‌و‌گو پیرامون مسائلی که به گفته او بدون حل و فصل کردن آنها «تلاش برای احیای برجام ممکن نیست» وارد تهران شده بود.

وی پس از دیدار با وزیر امور خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در تهران و بازگشت به وین در شامگاه روز شنبه، در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که اگر ایران شفاف‌سازی نکند احیای برجام دشوار خواهد بود.

پیش از این کنفرانس خبری، آژانس و جمهوری اسلامی ایران با انتشار بیانیه‌ای مشترک توافق کردند همکاری‌ها و گفت‌وگوهای خود را تقویت و تسریع کنند.

طبق این بیانیه چهار ماده‌ای، ایران متعهد شده است که حداکثر تا ٢٩ اسفند سال جاری، به پرسش‌های آژانس پاسخ دهد و آژانس ظرف دو هفته پس از دریافت این توضیحات، آنها را بازبینی و پرسش‌های خود در باره آنها را مطرح کند.

یک هفته پس از ارسال پرسش‌های آژانس، دو طرف در تهران دیدار خواهند کرد و پس از اتمام این سه مرحله و ارزیابی آژانس، مدیرکل جمع‌بندی خود را تا خرداد ۱۴۰۱ به شورای حکام ارائه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG