لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۹

عراقچی: تحریم موشکی ایران نقض برجام نیست اما رهبر آن را نقض برجام می داند


عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران

عباس عراقچی، معاون وزیر امورخارجه ایران آزمایش‌های موشکی ایران و تحریم‌های آمریکا علیه آن را نقض برجام ندانست اما گفت که این تحریم‌ها در صورت اجرا مغایر با نامه رهبر جمهوری اسلامی است.

معاون وزیر امور خارجه ایران شنبه شب ۱۴ فروردین در یک گفت و گوی تلویزیونی با توضیح درباره روند لغو تحریم‌های ایران و تحریم‌های آمریکا برای آزمایش‌های موشکی ایران، گفت: "از دید برجام تحریم‌های موشکی در صورتی که اعمال شود ناقض برجام نیست. ما وقتی تست موشکی انجام دادیم خود آن‌ها نیز گفتند که این تست‌ها نقض برجام نیست و اگر آن‌ها هم به این علت تحریم کنند برجام نقض نشده است."

با این حال او گفت ایران در صورت اجرای تحریم‌های جدید، آن را نقض برجام می داند چرا که رهبر جمهوری اسلامی در نامه خود چنین خواسته است، هر چند که از دید برجام نقض برجام نباشد.

آیت الله خامنه‌ای اواخر مهر ماه سال گذشته در نامه‌ای به حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، برای اجرای برجام از سوی ایران شروطی تعیین کرد. یکی از آن شروط وضع نشدن هرگونه تحریم در هر زمینه‌ای در هشت سال آینده است.

ایالات متحده تحریم‌های جدیدی علیه ایران وضع نکرده اما در پی آزمایش‌های موشکی اخیر ایران افراد و شرکت‌های جدیدی را به فهرست تحریم‌ها اضافه کرده است.

آقای عراقچی در ادامه گفت و گوی خود تاکید کرد که ایران هیچگاه درباره برنامه موشکی خود مذاکره نکرده و نخواهد کرد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات هسته‌ای در بخش دیگری سخنان خود درباره کندی لغو تحریم‌ها علیه ایران نیز گفت بخشی مشکلات مربوط به تحریم‌های غیرهسته‌ای است که هنوز باقی مانده است. به گفته آقای عراقچی هر چند با لغو تحریم ها تا کنون حدود دو هزار ال سی گشایش یافته، صادرات نفت ایران افزایش یافته و بانک‌های ایرانی ۳۰۰ کارگزاری گشوده‌اند اما بازگشت به حالت پیش از تحریم‌های هسته‌ای دشوار است و به کندی صورت می‌گیرد.

این مقام وزارت امور خارجه ایران البته تاکید کرد که اگر ایران قصد بهره مندی از برجام و آثار آن را دارد باید فضای اطمینان بخش برای شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری خارجی به وجود آورد.

در همین رابطه باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته در آغاز نشست امنیت هسته‌ای خطاب به مقام های جمهوری اسلامی گفت: "ایران می‌تواند از شرایط اقتصادی پیش آمده سود ببرد، ولی رهبران تهران باید بدانند که اقتصاد نیاز به امنیت دارد."

آقای اوباما با اشاره به ارسال سلاح به حزب الله و آزمایش های موشکی ایران، این اقدامات را تهدیدهای منطقه‌ای دانست. او گفت که درهای اقتصاد جهان به روی ایران باز است اما ایران باید نشان بدهد که می خواهد از این فرصت استفاده کند یا خیر.

XS
SM
MD
LG