لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

قانونگذاران جمهوریخواه به دنبال وضع تحریم‌های جدید علیه برنامه موشکی ایران


سناتور لیندزی گراهام، عضو کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا، اعلام کرد که گروهی از سناتورهای جمهوریخواه قصد دارند تحریم‌های جدیدی را علیه ایران به قانونگذاران آمریکا پیشنهاد کند.

آقای گراهام روز یکشنبه اول اسفند در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که تحریم‌های جدید به دلیل اقدامات ایران در بی‌ثبات کردن خاورمیانه از طریق نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در مورد منع آزمایش‌های موشکی، به قوه مقننه پیشنهاد می‌شود.

این سناتور جمهوریخواه حکومت ایران را به تغییر رفتار فراخواند و گفت: «ایران به معنای واقعی کلمه بازیگر بدی در منطقه است. می‌خواهم به آنها بگویم که اگر انتظار تغییر رویکرد از ما دارید ساختن موشک را کنار بگذارید، آزمایش‌های موشکی مغایر با قطعنامه‌های سازمان ملل متحد را متوقف کنید و شعار مرگ بر اسرائیل روی موشک هایتان ننویسید.»

اما این تنها سناتور گرام نبود که خواهان رویکرد قاطعانه علیه بود. در آخرین روز کنفرانس امنیتی مونیخ وزیر امور خارجه عربستان سعودی نیز روز یکشنبه تاکید کرد فشار بیشتر جامعه جهانی می تواند به تغییر رفتار ایران کمک کند..

عادل الجبیر ایران را بزرگترین حامی تروریسم در جهان خواند.

اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل نیز روز یکشنبه در مونیخ ایران را به حمایت از تروریسم و سرپیچی از قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که تهران را از انجام آزمایش موشک‌های بالیستک منع می‌کند متهم کرد.

وزیر دفاع اسرائیل ایران را به تلاش برای بی‌ثبات‌سازی منطقه از بحرین و یمن گرفته تا لبنان و سوریه متهم کرد و گفت به اعتقاد او مقصد اصلی این تلاش‌ها عربستان سعودی است.

گزارش وزارت امور خارجه آمریکا که تابستان گذشته منتشر شد، ایران بزرگترین کشور حامی تروریسم در جهان دانست. نهادهای بین المللی حامی حقوق بشر نیز اقدامات ایران در آزار اقلیت‌های قومی و مذهبی، روزنامه نگاران و فعالان سیاسی اجتماعی را محکوم کرده‌اند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG