لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۳

وزیر خارجه عربستان: ایران حامی اصلی تروریسم در جهان است


Kachin & Karen organizations joined protests with Rohingya groups . Around 100 people outside in total.
Kachin & Karen organizations joined protests with Rohingya groups . Around 100 people outside in total.

وزیر خارجه عربستان سعودی روز یکشنبه همزمان با رد تقاضای تهران برای گفتمان، ایران را حامی اصلی تروریسم در دنیا دانست.

عادل الجبیر، وزیر خارجه عربستان سعودی، روز یکشنبه اول اسفند ماه، در کنفرانس امنیتی مونیخ خطاب به مقامات و دیپلمات های کشورهای حاضر در این کنفرانس گفت ایران یک عامل بی ثبات کننده در خاورمیانه است و می خواهد «ما را نابود کند.»

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیر خارجه عربستان سعودی در بخشی از سخنانش در کنفرانس مونیخ گفت: «ایران همچنان تنها حامی اصلی تروریسم در دنیا است و مصمم شده تا نظم خاورمیانه را بر هم بزند.»

عادل الجبیر با رد خواسته تهران برای گفتمان میان کشورها گفت تا زمانیکه ایران به رفتارهای خود ادامه دهد، همکاری با این کشور بسیار مشکل خواهد بود.

الجبیر با اشاره به تاریخ و تمدن غنی مردم ایران، از جامعه بین المللی خواست تا فشارها بر روی رژیم ایران را بیشتر کند. او گفت «ما امیدوار به تغییر رویه ایران هستیم، ما به فرهنگ ایران احترام میگذاریم، همینطور به مردم ایران، آنها تمدنی بزرگ دارند. این کشور همسایه ماست، ما باید سالهای زیادی با این کشور کنار بیاییم. اما برای داشتن رابطه ای خوب تلاش دو طرف لازم است.»

او اضافه کرد: «برای ۳۵ سال ما دست دوستی به سوی ایران دراز کردیم و برای ۳۵ سال در جواب مرگ و خرابی گرفتیم. این وضعیت نمیتواند ادامه یابد. ما اعتقاد داریم در حالی که جهان بطور فزاینده ای در حال شناخت ماهیت رژیم ایران است، فشار جهانی بر روی این کشور میتواند باعث تغییرات زیادی در رفتار جمهوری اسلامی ایران شود.»

وزیر خارجه عربستان سعودی با اشاره به حمایت ایران از دولت بشار اسد در سوریه، گفت ایران همچنین برای جدایی طلب های حوثی در یمن و سایر گروه های خشونتگرا در منطقه هزینه می کند.

عادل الجبیر تأکید کرد که جامعه بین الملل باید با اعمال «خطوط قرمز» واضح، از اقدامات ایران در منطقه جلوگیری کند.

کنفرانس امنیتی مونیخ که نشستی سالانه با حضور دیپلمات ها و مقامات دفاعی کشورهاست، در سال جاری با نگرانی ها درباره رویکرد دونالد ترامپ به سیاست خارجی و بویژه روسیه همراه بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG