لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۳

برکناری دومین افسر در ارتباط با بازداشت ملوان‌های آمریکایی در خلیج فارس


تفنگداران دریایی آمریکا که توسط سپاه دستگیر شدند، یک روز در ایران بازداشت ماندند.
تفنگداران دریایی آمریکا که توسط سپاه دستگیر شدند، یک روز در ایران بازداشت ماندند.

نیروی دریایی ایالات متحده دومین افسر را در ارتباط با بازداشت موقت ملوان های آمریکایی در خلیج فارس در دیماه گذشته برکنار کرد.

اسوشیتدپرس نوشته است، رئیس فرماندهی مرکزی نیروی دریایی آمریکا با برکناری فرمانده گروه ضربت ۵۶ از مقام خود او را به بخش دیگری منتقل کرده است.

این دومین برکناری بعد از ماجرای بازداشت موقت ملوان های آمریکایی توسط ایران است.

۲۲ دی ماه، ابتدا سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای اعلام کرد دو شناور ارتش آمریکا توسط واحدهای گشتی نیروی دریایی سپاه توقیف شدند و ۱۰ سرنشین این دو قایق، شامل ۹ مرد و یک زن، به "جزیره فارسی" در سواحل جنوبی ایران منتقل شدند.

بازداشت این ملوان ها تنها دو روز قبل از تاریخ از پیش تعیین شده اجرای توافق هسته ای ایران و جامعه جهانی بود.

چند ساعت بعد از این بازداشت، در حالیکه رسانه های دولتی ایران پوشش وسیعی از این بازداشت شدگان داشتند، در نهایت آنها آزاد شدند.

اردیبهشت امسال نیروی دریایی آمریکا، فرمانده ده ملوان آمریکایی را که دی ماه گذشته بعد از ورود به حریم ایران در خلیج فارس برای ۱۵ ساعت بازداشت شدند، از سمت خود عزل کرد.

در بیانیه ای که روز پنجشنبه نیروی دریایی ارتش ایالات متحده آمریکا منتشر کرد، آمده این نیرو اعتماد خود به فرمانده "اریک راش" (Eric Rasch) را از دست داده است. وی مسئول آمادگی و آموزش بیش از ۴۰۰ ملوان، از جمله ده ملوان بازداشت شده توسط سپاه پاسداران ایران بود.

اسوشیتدپرس به نقل از یک مقام رسمی آمریکا نوشت، در مورد هفت ملوان دیگر از جمله اریک راش، افسر اجرایی وقت اسکادران قرار است در هفته آینده تصمیم گیری شود.

روزشمار بعد از آزادی ملوان های آمریکایی

۲۳ دی ۹۴- مقام های آمریکایی جمهوریخواه واکنش تندی به این ماجرا نشان دادند.

به گزارش نشریه هیل، سناتور جمهوریخواه تام کاتن با بیان این که "اینگونه اقدامات آشکارا خصمانه ایران تعجب آور نیست،" دستگیری نظامیان آمریکا توسط نیروهای ایرانی را برای دولت و مردم آمریکا "تحقیرآمیز" خواند.

جب بوش داوطلب وقت نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا از حزب جمهوریخواه نیز در پیامی در توئیتر، این حادثه را نشانه ای دیگری از ضعف سیاست باراک اوباما در برابر ایران خواند.

۲۴ دی ۹۴ - اما دموکرات آزادی سریع ملوان ها را نشانه توفیق سیاست خارجی اوباما دانستند. از جمله نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا با دفاع از توافق اتمی با ایران گفت به خاطر این توافق بود که ایران ۱۰ ملوان آمریکایی را آزاد کرد.

خانم پلوسی گفت آزادی سربازان نیروی دریایی آمریکا که چند ساعت در بازداشت نیروهای سپاه پاسداران بودند "سندی بود از اینکه ایجاد روابط دیپلماتیک با ایران، حداقل در شکل توافق هسته ای، به نفع ما بوده است."

۲۵ دی ۹۴ - بازداشت و آزادی ملوان های آمریکایی توسط سپاه بازتاب زیادی در مطبوعات آمریکا داشت.

۲۶ دی ۹۴ - رسانه های محافظه کار و نزدیک به اصولگرایان مخالف دولت روحانی در تهران، بازداشت ملوان ها را بهانه ای برای تسویه حساب با دولت قرار دادند و در یک اقدام عجیب، تصاویر ملوان‌های آمریکایی به سفارت سوییس در تهران "تحویل" شد.

۲۸ دی ۹۴ - جان کری وزیر خارجه ایالات متحده گفت تصاویری که ایران از ده ملوان آمریکایی در بازداشت نیروهای سپاه منتشر کرد، او را "ناراحت" و "خشمگین" کرد.

۲۵ بهمن ۹۴ - یک ماه بعد از بازداشت و آزادی ملوان های آمریکایی، یک فرمانده سپاه پاسداران ادعا کرد از تجهیزات قایق های ملوانان آمریکایی که در ماه ژانویه چند ساعت در جزیره فارسی در بازداشت نیروهای سپاه بودند بیش از ۱۳ هزار صفحه اطلاعات نظامی آمریکا استخراج و به دست سپاه افتاده است.

۲۶ بهمن ۹۴ - یک روز بعد از ادعای مقام سپاه، دریاسالار جان ریچاردسون فرمانده ارشد عملیات دریایی ایالات متحده گفت جمع آوری اطلاعات از ملوانان آمریکایی که در ایران برای یک روز بازداشت شدند، خلاف قوانین بین‌المللی بود.

۲۹ اسفند ۹۴ - دو ماه بعد از بازداشت و آزادی ملوان های آمریکایی،‌ علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت "نمادی از دستگیری ملوانان آمریکایی در خلیج‌فارس" در سال های آینده ساخته می شود. او گفته این نماد "برای بازدید کاروان‌های راهیان‌نور دریایی" ساخته خواهد شد.

۲۱ اردیبهشت ۹۵ - به تازگی، فرمانده نیروی دریایی سپاه ایران مدعی است که از سال ۱۳۹۴ اعلام شده که نیروهای نظامی آمریکا در خلیج فارس باید به زبان فارسی مسلط باشند. او همچنین عنوان کرده که در جریان دستگیری ملوانان آمریکایی، "همه مکالمات" به زبان فارسی بود.

۲۴ اردیبهشت ۹۵ - ارتش آمریکا فرمانده ملوان های بازداشت شده در خلیج فارس توسط سپاه را عزل کرد.

۱۳ خرداد ۹۵ - قانونگذاران آمریکا دو طرح به کنگره پیشنهاد کردند که بر اساس آن کنگره آمریکا از دولت ایالات متحده خواهد خواست تا جزئیات مذاکره با ایران درباره آزادی ملوان‌های آمریکایی را به اطلاع قانونگذاران برساند.

طبق این طرح، دولت باراک اوباما باید روشن کند که آیا اوایل سال جاری میلادی مبلغ یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار از پول مالیات دهندگان آمریکایی را به عنوان باج در مقابل آزادی ملوانان آمریکایی و آزادی آمریکاییان زندانی در ایران پرداخت کرده است یا نه.

۳ تیر ۹۵ - مقامات ارشد نظامی آمریکا می گویند تحقیقات نیروی دریایی در مورد چگونگی بازداشت ملوانان آمریکایی در ایران تکمیل شده است و توصیه می کند با آنها برخورد انضباطی شود.

دو مقام ارشد گفتند تحقیقات نشان می دهد اشتباهاتی صورت گرفت و چند ملوان تصمیماتی گرفتند که در نهایت به آن واقعه منجر شد. مقامات آمریکایی در آغاز یک اشتباه ناوبری را مسئول دانستند.

XS
SM
MD
LG