لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۲

وزارت خارجه ایران سفیر سوئیس در تهران را فراخواند


وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز دوشنبه (۲۱ بهمن) سفیر سوئیس را، برای ادای توضیح درباره تحریم های اخیر آمریکا علیه اشخاص و شرکت های ایرانی، فراخواند.

خبرگزاری ایرنا گزارش داد، مدیرکل آمریکای شمالی وزارت خارجه ایران، ضمن احضار جولیو هاس٬ سفیر سوییس در تهران، اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران را مغایر با تفاهم موقت هسته‌ای ژنو دانست، و گفت این اقدامات نشان‌ دهنده «سردرگمی دولت آمریکا در تعیین موضع خود نسبت به مسائلی مانند تروریسم است.»

وزارت خزانه داری آمریکا هفته گذشته ۱۷ فرد و شرکت را به دليل کمک به ایران برای دور زدن تحریم‌ها و حمایت از تروریسم به فهرست سیاه خود افزود. این اقدام همزمان با تسهیل برخی تحریم های اقتصادی ایران در راستای اجرای توافق موقت ژنو است.

مدیرکل آمریکای شمالی وزارت خارجه ایران در انتقاد شدیداللحن خود از آمریکا گفت «ایران یکی از بزرگترین قربانیان تروریسم» است. او گفت: «آمریکا با حمایت آشکار از گروه‌های تروریستی در منطقه٬ در موقعیتی نیست که اینگونه اتهام‌ها را متوجه جمهوری اسلامی کند.»

افراد و شرکت هایی که هفته گذشته به فهرست سیاه وزارت خزانه داری آمریکا اضافه شدند در ترکیه، اسپانیا، آلمان، گرجستان، افغانستان، ایران، امارات متحده عربی، و لیختن اشتاین هستند.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری آمریکا در بخش تروریسم و امنیت مالی آمریکا، گفت واشنگتن در راستای توافق ژنو برخی تحریم ها را موقتا تسهیل می کند اما «قسمت قابل توجهی از تحریم ها به قوت خود باقی است.»

طبق توافق موقت میان ایران و نمایندگان کشورهای قدرتمند جهان در ژنو، در ماه نوامبر، ایران پذیرفت که در ازای تسهیل تحریم ها، بخش هایی از برنامه های مشکوک اتمی اش را متوقف سازد.

آمریکا نیز پذیرفت که از اعمال تحریم های جدید علیه ایران خودداری ورزد.

کشورهای غربی همواره ایران را به فعالیت مخفیانه برای تولید بمب اتم متهم کرده اند. ایران با رد کلیه اتهامات می گوید فعالیت هایش صلح آمیز و برای تولید انرژی است.
XS
SM
MD
LG