لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۳

آمریکا تحریم صدا و سیما را تعلیق کرد


پارازیت اندازی ایران بر روی ماهواره ها
پارازیت اندازی ایران بر روی ماهواره ها
یک مقام ارشد دولت اوباما گفته است تحریم رادیو تلویزیون دولتی ایران موقتاً لغو شده است. لغو این تحریم از جمله به عنوان گامی در «اعتماد سازی» تلقی شده است، در حالی که قدرتهای جهانی و ایران مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران را در ماه جاری پی خواهند گرفت.

لغو موقت تحریم صدا و سیمای ایران بعد از آن صورت گرفت که آمریکا به این نتجیه رسید که در حال حاضر امواج مضر (پارازیت) از داخل ایران بر روی ماهواره ها فرستاده نمی شود.
وزارت خارجه آمریکا به بخش فارسی «صدای آمریکا» گفته است: ایالات متحده تایید کرده که در حال حاضر هیچ گونه امواج مضر و مخل ارتباطات ماهواره ای از درون ایران پخش نمی شود.

وزارت امور خارجه آمریکا همچنین یادآور شده که ایران، در نشست های فنی «ایتسو» (سازمان بین المللی ارتباطات ماهواره ای)، متعهد شده که در آینده نیز چنین اختلالاتی در قلمرو ایران انجام نگیرد.

سخنگوی بخش خبری اداره امور ایران در وزارت خارجه آمریکا می گوید: «در نتیجه، ایالات متحده تصمیم گرفته است که تامین خدمات برای صدا و سیمای جمهوری اسلامی را مجاز بداند.»
این سخنگو می افزاید: «افزوده بر این، آمریکا اقدامات لازم را انجام خواهد داد تا شرکت های غیر آمریکایی خدمات خود را، بدون آن که در معرض تحریم های اعمال شده بر جمهوری اسلامی قرار گیرند، به صدا و سیما عرضه کنند. این اقدامات آمریکا موقت است، و اگر ایران به تعهداتش در زمینه عدم پخش پارازیت پایبند نماند، کلاً قابل بازگشت خواهد بود.»

به گفته همین سخنگو، این قضیه نمایشگر موفقیت تحریم های اعمال شده بر ایران است، و نیز پاسخی است به تلاش های تهران در راه ایجاد محدودیت یا محرومیت مردم ایران از گردش آزادانه اطلاعات.

ایران سالها بود که بر امواج ماهواره هایی که برنامه های فارسی زبان خارج از کشور، از جمله صدای آمریکا را پخش می کنند، به طور گسترده پارازیت می انداخت.
XS
SM
MD
LG