لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۵

تحریمهای خزانه داری آمریکا علیه وابستگان به ایران


دیوید کوهن
دیوید کوهن
وزارت خزانه داری آمریکا برقراری تحریم هایی را علیه شرکت ها و افرادی در نقاط مختلف جهان به دلیل سرپیچی از تحریم ها علیه ایران، کمک به برنامه های اتمی و موشکی ایران، و نیز حمایت از تروریسم، اعلام کرده است.

دیوید کوهن، معاون وزارت خزانه داری درامور تروریسم و اطلاعات مالی روز پنجشنبه این اقدام را بازتاب تعهد ایالات متحده به ادامه اجرای تحریم های جاری توصیف کرد؛ درحالی که ایران و گروه ۵+۱ به گفت و گو برای رسیدن به توافقی فراگیر ادامه می دهند. وی گفت اکثر تحریم ها به قوت خود باقی است و به شدت اجرا خواهد شد.

به گفته او، شرکت ها و افرادی که هدف تحریم ها قرار گرفته اند در سراسر جهان پراکنده هستند و در ترکیه، اسپانیا، آلمان، گرجستان، افغانستان، امارات متحده عربی، لیختن اشتاین، و ایران عمل می کنند.

پوریا نایبی، هوشنگ حسین پور، هوشنگ فرسوده و ۸ شرکت متعلق یا زیر کنترل آنها در گرجستان از آن جمله هستند. این ۳ نفر شرکت ها و نهادهای مالی در کشورهای متعدد تاسیس کرده اند و آنها را برای تسهیل معاملات گمراه کننده از سوی فردی که هدف تحریم های آمریکا علیه ایران قرار دارد به کار گرفته اند.

در بیانیه وزارت خرانه داری آمریکا گفته می شود این ۳ نفر در سال ۲۰۱۱ سهام عمده یک بانک را در گرجستان - با ارتباط های مستقیم با نهادهای مالی بین المللی از طریق بنیادی که در لیختن اشتاین در کنترل داشتند - به دست آوردند. سپس از این بانک جهت انجام معاملاتی به ارزش ده ها میلیون دلار آمریکایی برای بانک های متعدد ایران، از جمله بانک ملی، بانک بازرگانی میر، بانک صادرات و بانک تجارت، استفاده کردند.

بیانیه حاکی است نایب، حسین پور و فرسوده با خودداری از ارائه گزارش های لازم در باره معاملات با بانک های ایران، مسئولان تنظیم مقررات مالی جمهوری گرجستان را فریب دادند. دولت گرجستان برای ردیابی و پرداختن به رفتار غیر قانونی و فریبکارانه ایران در آن کشور از نزدیک با مقامات آمریکایی کارکرده و برای مسلم ساختن این که از بهره برداری شرکت های ایرانی تحت تحریم های امریکا و یبن المللی از سیستم مالی گرجستان جلوگیری شود گام هایی برداشته است.

نهادها و افراد دیگری که به دلیل کمک به فعالیت های اتمی ایران و حمایت از آنها هدف تحریم ها قرارگرفته اند از این قرار هستند:

* علی کانکو شهروند ترکیه که گروه صنعتی تیوا در ایران را در کوشش برای تهیه نوعی قایق تند رو مسلح جهت استفاده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران یاری می داد.

* شرکت فناوری های پیشرفته الکتریکی و صنعتی در اسپانیا، و پره پونتی شهر وند اسپانیا.

* شرکت آلمانی اولریخ ویپرمان و دو شرکت دیگر که معاملات نفتی ایران را در دور زدن تحریم های نفتی بر شرکت ملی نفت ایران تسهیل می کردند.

* مقامات شرکت هوایی ماهان و شرکت های پوششی در امارات متحده عربی که کارهای مربوط به پرداخت های مالی ماهان را انجام می دادند و به عنوان واسطه هایی برای تهیه هواپیما ، موتور و قطعات دیگر عمل می کردند.

* شرکت هوا نوردی بلو اسکای در امارات متحده عربی، متعلق به شرکت هواییمایی ماهان یا در کنترل آن .

* شرکت آویا تراست در امارات متحده عربی، متعلق به ماهان یا در کنترل آن. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از آویا تراست به عنوان یک شرکت پوششی جهت تهیه کالاهای مرتبط با هواپیما، همچنین کمک به پرهیز از بازرسی های گمرکی کالاهای حامل ایران در امارات متحده عربی استفاده کرده است.

* حمید رضا مالکی پور، مدیر منطقه ای شرکت ماهان در امارات متحده عربی و مدیر شرکت تجارتی سیرجانکو.

* پژمان محمود کوثریانی فرد که از طریق عملیاتش به عنوان مالک شرکت آویا تراست و چند شرکت مهندسی دیگر برای ماهان یا ازطرف آن کار می کند.

* غلامرضا محمودی، مقام ارشد و مدیر شرکت در ماهان ایر عمل می کند و از نزدیک با حمید عرب نژاد مدیر اداری ماهان ار برای گزیر از تحریم ها بر تهیه هواپیماهای ساخت آمریکا کار کرده است.

وزارت خزانه داری آمریکا همچنین سه افسر سپاه پاسداران و یک فرد وابسته به سپاه را به دلیل کمک به کوشش های ایران در افغانستان در فهرست تحریم ها گنجانده است، و در بیانیه خود می گوید این اقدام بر استفاده تهران از تروریسم و عملیات اطلاعاتی به عنوان ابزارهای نفوذ علیه دولت جمهوری اسلامی افغانستان تاکید می گذارد.

سپاه از سید کمال موسوی، که اینک در بازداشت است، برای طرح ریزی و اجرای حملات در افغانستان استفاده می کرد. دو نفر دیگر علیرضا همتی و اکبر سید الحسینی هستند که حمایت های لجیستیکی برای موسوی فراهم می آوردند. افسر دیگر سپاه محمود افخمی نام دارد که در امور سیاسی افغانستان نفوذ دارد و برای پیشبرد منافع ایران در کشور کار می کند.
XS
SM
MD
LG