لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۰

هند ۶.۷ میلیون تن نفت از ایران وارد کرد


رسانه های هند گزارش داده اند این کشور در ۹ ماهه اول سال مالی جاری ۶.۷۴ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده است.

بنا به گزارش روز جمعه ۷ فوریه بیزنس استاندارد، واردات نفت هند در طی آوریل تا دسامبر معادل ۶۱ درصد از ۱۱ میلیون تن نفتی بوده که قرار است هند از ایران وارد کند.

پانباکا لاکشیمی، وزیر پتروشیمی و گاز طبیعی هند گفته است هند در سال ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳ رقمی معادل ۱۳.۱۴ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرد که در مقایسه با سال قبل از آن کاهش یافته است. در سال قبل از آن هند ۱۸.۱۱ میلیون تن نفت ایران را به کشور وارد کرده بود.

تحریم های بین المللی ایالات متحده و اتحادیه اروپا سبب شد تا ارسال محموله های نفتی و پرداخت های ایران با دشواری روبرو شود و در نتیجه این چالش ها واردات نفت خام ایران در سال مالی گذشته کاهش یافت.

ایالات متحده در نوامبر سال ۲۰۱۳ در مورد تحریم واردات نفت ایران به هند استثنای شش ماهه قائل شد و دهلی نو نیز در ازای این استثنا خرید نفت خام ایران در طی سال جاری را کاهش داد.

وزیر پتروشیمی هند در ماه دسامبر به رسانه های کشورش گفته بود هند از آوریل تا نوامبر ۵.۸۲ میلیون تن نفت از ایران وارد کرده است.

بنا به بیانیه ای که وی به رسانه های کشور ارسال کرده است هند در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ رقمی معادل ۱۸.۵ میلیون تن نفت خام از ایران وارد کرده بود و حجم نفت خام وارداتی را پالایشگاه های هند و منابع مختلف و براساس ملاحظات فنی، بازرگانی و دیگر مسائل تعیین می کنند. شرکت های نفتی مفاد حجم قرارداد را براساس مسائل مربوط به امنیت انرژی و جنبه های اقتصادی و فنی نهایی می کنند».

در سال ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ ایران، بعد از عربستان سعودی دومین تامین کننده بزرگ نفت هند بود.

XS
SM
MD
LG