لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۵

خامنه‌ای: مقابل آمریکا عقب‌نشینی کنیم، موضوع حقوق بشر را پیش می‌کشند


عکس آرشیوی از رهبر جمهوری اسلامی ایران
عکس آرشیوی از رهبر جمهوری اسلامی ایران

رهبر جمهوری اسلامی می‌گوید که بارها به صورت خصوصی یا عمومی به مسئولان دولت اعلام کرده اگر در مقابل آمریکا عقب‌نشینی کنید، پس از مساله هسته‌ای و موشکی، نوبت به «حقوق بشر» خواهد رسید.

آیت‌الله سید علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه ۲۸ مهر در دیدار با «نخبگان علمی جوان» عنوان کرد که سخنان او درباره «امکاناتِ پیشرفت و منابع انسانی و طبیعی ایران» رجز خوانی نیست بلکه «واقعیتی است که غربی‌ها هم به آن اذعان دارند».

او همچنین مدعی شد که آمریکا با «ایرانی با چنین ظرفیت پیشرفت و برخوردار از حکومتی بر مبنای اسلام» مبارزه می‌کند.

آقای خامنه‌ای همچنین گفت که بارها در جلسات خصوصی و عمومی به مسئولان گفته است: «اگر در هسته‌ای عقب نشینی کنید آنها مسئله موشک را پیش می‌کشند، اگر باز هم عقب بروید بحث حمایت از مقاومت را مطرح می کنند، اگر به عقب نشینی ادامه دادید موضوع حقوق بشر را جلو می آورند. بعد اگر معیارهای آنها را پذیرفتید سراغ حذف معیارهای دینی در حکومت می‌روند.»

رهبر جمهوری اسلامی در بخش دیگری از صحبت‌هایش، مواضع خود را به طور تلویحی با قرآن مقایسه کرد و گفت: «عده‌ای تا کلمه‌ دشمن تکرار می‌شود، ناراحت می‌شوند اما این تکرار و هشدار، همچون تکرار کلمه‌‌ شیطان در قرآن مجید، با هدف ایجاد هوشیاری دائم انجام می‌شود و درواقع شناخت توطئه است نه توهم توطئه.»

«دشمن» یکی از کلمات پرکاربرد در ادبیات آقای خامنه‌ای است و بسیاری از مواضع سیاسی او در تقابل با «دشمن» تعریف می‌شود. یکی از مصادیق «دشمن» در نگاه رهبر جمهوری اسلامی ایران آمریکا است و او با وجود این که اجازه مذاکرات هسته‌ای را صادر کرده اما مدام از بدبینی نسبت به آمریکا سخن می‌گوید.

او همچنین بارها مدعی شده که لغو نشدن کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، نشانه‌ای از صحت ادعای او مبنی بر بی‌اعتمادی به آمریکا است. اما دولت ایالات متحده بارها اعلام کرده که تحریم‌های باقی مانده آمریکا علیه ایران به مسئله تروریسم و حقوق بشر مربوط است و ربطی به مذاکرات هسته‌ای ندارد.

سحر نوروززاده، سخنگوی فارسی زبان وزارت خارجه آمریکا پیش از این به بخش فارسی صدای آمریکا گفته است که ایالات متحده به تمام تعهدات خود در برجام، از جمله رفع تحریم‌ها عمل کرده است.

خانم نوروززاده تاکید کرده بود که دولت آمریکا به دنبال آن است که مردم ایران منافع اقتصادی برجام را احساس کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG