لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

نگرانی دولت اوباما از طرح کنگره در خصوص حساب‌های بانکی رهبران ایران


مکسین واترز، نماینده دموکرات
مکسین واترز، نماینده دموکرات

دولت باراک اوباما، نسبت به یک طرح قانونگذاران کنگره آمریکا در مورد حساب‌های رهبران سیاسی و نظامی ایران در بانک های خارجی ابراز نگرانی کرده است. دولت اوباما نگران آن است که اختصاص منابع مورد نیاز برای اجرای طرح مورد نظر کنگره، باعث انحراف منابع لازم برای نظارت بر فعالیت‌های تروریستی و برنامه موشک های بالیستیک جمهوری اسلامی ایران شود.

به گزارش بخش فارسی صدای آمریکا، مکسین واترز، نماینده دموکرات از ایالت کالیفرنیا و عضو کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا این موضوع را اعلام کرد.

مکسین واترز روز سه شنبه در جلسه کمیته مقررات داخلی مجلس نمایندگان گفت طرح کنگره در مورد دارایی رهبران ایران ادامه تلاش جمهوریخواهان برای تضعیف توافق هسته‌ای با ایران است که به گفته او، تاکنون به هدف مسدود کردن مسیرهای دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای رسیده است.

این قانونگذار همچنین گفت علاوه بر این که نگران آن است که طرح کنگره توافق هسته‌ای با ایران را بی ثبات کند، با نگرانی دولت اوباما هم شریک است که اگر این طرح به قانون تبدیل شود، منابع حیاتی مورد نیاز برای بررسی‌ها و تحریم های هدف‌مند مرتبط با فعالیت‌های تروریستی، نقض حقوق بشر، و برنامه موشک‌های بالیستیک ایران منحرف خواهد شد. مکسین واترز تاکید کرد که به نظر او، این طرح برای اجرایی شدن قابلیت محدودی دارد.

هفته گذشته کمیته امور مالی مجلس نمایندگان آمریکا طرح جدیدی را تصویب کرد که هدفش یافتن حساب‌های پولی احتمالی رهبران ارشد ایران از جمله آیت الله خامنه ای، حسن روحانی، قاسم سلیمانی، و دیگر مقامات ارشد سپاه پاسداران در بانک‌های آمریکایی و یا دیگر بانک‌های خارجی است.

مکسین واترز می گوید ایران به گزارشی که طرح قانون گذاران خواستار آن است، به عنوان تلاشی عمدی برای دلسرد کردن سرمایه گذاری بین المللی در ایران می نگرد که از نظر تهران، تخلف آمریکا از تعهداتش در توافق هسته‌ای است که نباید در راه تحقق کامل منافع بدست آمده در توافق اتمی برای ایران، مداخله کند.

به گفته مکسین واترز، برآورده کردن الزامات طرح جدید فشاری واقعی روی وزارت خزانه داری آمریکا و جامعه اطلاعاتی این کشور می گذارد.

او گفت بین آمریکا و ایران شکاف عمیقی وجود دارد و مردم دو کشور به دولت های مقابل بدبین هستند و از آنجایی که بخش عمده گزارشی که طرح کنگره خواستار ارائه آن است احتمالا محرمانه خواهد بود، این گزارش برای مطلع کردن مردم ایران از وضعیت رهبرانشان کار چندانی نخواهد کرد؛ در عوض به عنوان یک پروپاگاندای آمریکا از سوی رژیم ایران و مردم ایران رد خواهد شد و به عنوان حمله‌ای قابل پیش بینی به دولت کشورشان توسط آمریکا قلمداد می شود.

نماینده تگزاس: مشخصه ایران فساد مسئولان ارشدش است

از سوی دیگر، جب هنسارلینگ، رئیس جمهوری‌خواه کمیته امور مالی مجلس نمایندگان از تگزاس در دفاع از طرح جدید گفت مشخصه ایران فساد مسئولان ارشدش و دخالت نیروهای امنیتی اش به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در اقتصاد کشور است. او گفت بسیاری از اعضای کادر ارشد رهبری سیاسی و نظامی ایران با استفاده از مقام خود برای کنترل بخش های عمده اقتصاد ایران به ثروت شخصی عمده‌ای رسیده اند و اهمیت حیاتی دارد که ما به طور روشن از دارایی نخبگان دارای قدرت در ایران مطلع شویم.

جب هنسارلینگ گفت تخمین زده می شود بنیادهای تحت کنترل رهبران ارشد نظامی و سیاسی ایران یک سوم اقتصاد ایران را کنترل می کنند که شامل بخش های وسیعی از صنایع مخابرات، ساخت و ساز، فرودگاه ها و بنادر دریایی می شود.

او گفت گزارشی که طرح جدید خواستار آن است شامل ۸۰ نفر از اشخاص ایرانی از جمله رهبر جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهوری، ۱۲ نفر از اعضای شورای نگهبان، ۴۲ نفر از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام و حدود ۲۰ نفر از از مقامات ارشد نظامی می شود.

سه شنبه شب، کمیته مقررات داخلی مجلس نمایندگان آمریکا اعتراضات دموکرات‌ها را را رد کرد و اجازه داد طرح "قانون شفافیت دارایی رهبران ایران" برای به رای گذاشتن شدن در مجلس نمایندگان پیش رود.

قرار است این هفته این طرح در مجلس نمایندگان که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است به رای گذاشته شود و قانون گذاران می توانند در مجموع یک ساعت درباره آن پیش از رای گیری در صحن مجلس صحبت کنند.

XS
SM
MD
LG