لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۱

آمریکا معاملات دلاری با ایران را تحت شرایطی تسهیل کرد


ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا در واشنگتن
ساختمان وزارت خزانه داری آمریکا در واشنگتن

دولت آمریکا با انجام تغییراتی در تحریم علیه ایران، داد و ستد شرکت ها و سرمایه گذاران خارجی را آسان تر کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا دستور العمل جدیدی صادر کرده که بر اساس آن، شرکت‌ها و موسسات تجاری از این پس می توانند تحت شروطی در معامله با ایران و جابجایی پول از دلار آمریکا استفاده کنند.

به گزارش خبرگزاری اسوشیتدپرس وزارت خزانه داری آمریکا، تسهیلات جدید را عصر دیروز جمعه هفتم اکتبر و اندکی پیش از ساعت شش بعداز ظهر و پایان وقت اداری و درست قبل از دو روز تعطیلی آخر هفته فراهم ساخت. روز دوشنبه نیز به مناسبت روز موسوم به «روز کریستف کلمب» تعطیل رسمی است.

بر اساس دستورالعمل جدیدی که این وزارتخانه صادر کرده است، شرکت ها و موسسات تجاری که تا کنون مجاز به انجام نقل و انتقال های مالی بوسیله دلار در معاملات با ایران نبودند از این پس می توانند چنین نقل و انتقال هائی را از طریق بانک های خارج از قلمرو آمریکا انجام دهند، مشروط بر آنکه وارد سیستم های مالی آمریکا نشوند.

دستورالعمل جدید اداره کنترل بر دارایی های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا منع نقل و انتقالات مالی در معامله با شرکت های ایرانی را رفع می کند که ممکن است زیر نظر افرادی که هنوز مشمول تحریم های آمریکا هستند، اداره می شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

به رغم توافق اتمی ایران و کشورهای موسوم به ۵+۱، که در ازای محدود ساختن برنامه اتمی ایران بخشی از تحریم های اقتصادی علیه تهران را لغو کرد، آمریکا کماکان بعضی از تحریم ها علیه ایران و بعضی از شرکت ها و افراد مشخص را حفظ کرده است که در واکنش به برنامه موشکی بالیستیک ایران و همچنین موارد نقض حقوق بشر و همچنین حمایت از گروه هایی است که از سوی آمریکا تروریست شناخته میشوند.

اسوشیتدپرس می نویسد اقدام اخیر وزارت خزانه داری آمریکا در زمان اوجگیری شکایات از سوی ایران صورت گرفت که می گوید تحت توافق اتمی با جامعه بین الملل، سزاوار لغو بیشتر تحریم هاست چرا که تداوم تحریم های آمریکا، موجب هراس شرکت های خارجی از کار با ایران می شود.

آمریکا اصرار دارد که به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کرده و رفتار ایران را مسئول تردید شرکت های خارجی از کار با ایران می داند و در عین حال به دنبال اطمینان دادن به شرکت های خارجی مبنی بر این است که بخشی از مراودات مالی با ایران دیگر در چارچوب تحریم های آمریکا نیست.

XS
SM
MD
LG