لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۹

رئیس قوه قضائیه: دولت ایران به آمریکا «پاسخ قاطع» بدهد


رئیس قوه قضائیه ایران با اعتراض به گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا، خواستار «پاسخ قاطع» دولت ایران شد.

صادق آملی لاریجانی،رئیس قوه قضائیه روز دوشنبه ۱۶ اسفند در جلسه مسئولان ارشد قضایی ایران، با متهم کردن آمریکا به «جنایات ضد حقوق بشری» گفت که گزارش سالانه حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا از نگاه جمهوری اسلامی ایران «هیچ ارزشی ندارد.»

آقای لاریجانی موضع‌گیری سخنگوی وزارت امور خارجه ایران را کافی ندانسته و از دولت ایران خواسته تا « در سطوح بالاتر پاسخی قاطعانه» بدهد.

در گزارش کامل حقوق بشر ایالات متحده آمریکا برای سال ۲۰۱۶ که از سوی وزارت امور خارجه آمریکا منتشر شد، بار دیگر موارد نقض حقوق بشر در ایران مورد اشاره قرار گرفته است.

گزارش حقوق بشر روز جمعه ۱۳ اسفند روی وبسایت این وزارتخانه قرار گرفت و رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، ترویج حقوق بشر و حاکمیت دموکراتیک از عناصر اصلی سیاست خارجی آمریکا است.

در بخشی از این گزارش به ایران اشاره شده و در آن آمده که مهمترین مشکل حقوق بشر در ایران محدودیت شدید آزادی های مدنی است. همچنین از نقض آزادی بیان، تجمع و مذهب انتقاد شده است.

گزارش حقوق بشر وزارت خارجه آمریکا هر سال منتشر می‌شود و در سالهای اخیر، ایران از جمله کشورهایی بود که بخش قابل توجهی از این گزارش به آن اختصاص داشته است.

XS
SM
MD
LG