لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۱

پس از ارسال نامه به اوباما، امیر حکمتی به مقام‌های ایران نامه نوشت


عکس آرشیوی از امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که از سه سال پیش در ایران زندانی است
عکس آرشیوی از امیر میرزایی حکمتی شهروند آمریکایی ایرانی تبار که از سه سال پیش در ایران زندانی است

کمتر از یک هفته پس از ارسال نامه به رئیس جمهوری آمریکا، امیر میرزایی حکمتی شهروند ایرانی-آمریکایی دربند در ایران، که در اعتصاب غذا نیز به سر می‌برد، در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه و وزیر اطلاعات ایران خواهان رسیدگی به پرونده و وضعیت خود شد.

روزنامه نیویورک تایمز روز جمعه در گزارشی نوشت آقای حکمتی که از عفونت ریه رنج می‌برد، سلول زندان که در آن محبوس است را سرد، همراه با قطعی برق پی در پی، و پر از حشرات موذی توصیف کرده و گفته است به او اخطار شده به اعتصاب غذا پایان دهد، در غیر آن صورت به سلول انفرادی منتقل خواهد شد.

امیر حکمتی سه سال پیش وهنگامی که برای دیدن مادر بزرگش به ایران سفر کرده بود، بازداشت و سپس به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شد، اما مدتی بعد حکم او به ۱۰ سال حبس کاهش یافت.

روشن نیست آیا صادق آملی لاریجانی رئیس قوه قضاییه و محمود علوی وزیر اطلاعات ایران نامه حکمتی را دیده‌اند یا خیر.

امیر حکمتی در نامه‌ای دیگر که پیش از این در هفته گذشته خبر آن منتشر شد، از رئیس جمهوری آمریکا خواست در گفتگوهای هسته‌ای میان ایران و ایالات متحده، او را فراموش نکنند.

آقای حکمتی که در زندان اوین نگهداری محبوس است، در نامه به باراک اوباما ضمن تاکید بر بیگناهی خود، ابراز نگرانی کرده است که آینده او به مذاکرات هسته‌ای جاری پیوند خورده باشد.

آقای حکمتی در بخشی از نامه خود به باراک اوباما، با بیان این که «من فرزند، برادر، عمو، دایی، و یک مرد هستم. من یک آمریکایی هستم که شایسته برخورداری از آزادی و حقوق اولیه انسانی است،» نوشت «در عوض احساس می‌کنم که فراموش شده‌ام.»

خواهر امیر حکمتی پیشتر گفته بود مقام‌های ایران به برادرش گفته‌اند آینده پرونده او به نتیجه مذاکرات هسته‌ای، که تا ۹ تیر ماه تمدید شده است، بستگی دارد. به گفته سارا حکمتی، برادرش با شنیدن این مطلب احساس ناامیدی کامل کرده است.

در پی انتشار خبر این نامه، جمعی از همکاران سابق این تفنگدار پیشین نیروی دریایی آمریکا که اکنون در ایران دربند است، روز پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کردند که برای ابراز همدردی با امیر حکمتی که اعتصاب غذا کرده است، آنها نیز به صورت داوطلبانه روزه خواهند گرفت.

در کمتر از یک روز، تعداد داوطلب‌هایی که برای روزه گرفتن اعلام آمادگی کرده‌اند به سرعت رو به افزایش گذاشته است و بر اساس اعلام این گروه در کمپینی که برای آزادی حکمتی در شبکه‌های اجتماعی آغاز کرده‌اند، هدف، انجام ۳ هزار مورد اعتصاب غذای موقت در طول روز یا روزه گرفتن، تا روز کریسمس (۴ دیماه) است.

وبسایت «پی جی مدیا» به نقل از نیک کی‌ورک یکی از تفنگدارانی که به این کمپین پیوسته است، نوشت تفنگداران آمریکایی هیچ‌کس را پشت سر خود رها نخواهند کرد، اما امیر سه سال است که در ایران محبوس است و به حال خود رها شده.

دولت و مقام‌های آمریکایی بارها گفته‌اند امیر میرزایی حکمتی جاسوس نیست و خواستار آزادی فوری او شده‌اند.

در آخرین مورد، دن کیلدی نماینده ایالت میشیگان در مجلس نمایندگان روز چهارشنبه گذشته، بار دیگر خواهان آزادی آقای حکمتی شد و گفت به تلاش‌های خود برای آزادی او ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG