لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۹

درخواست ویدیویی خانواده امیر حکمتی از ایران برای آزادی او


خانواده امیر حکمتی، شهروند آمریکایی - ایرانی بازداشت شده در پیامی تصویری از دولت ایران خواستند تا او را آزاد کند. امیر حکمتی، ۳۱ ساله، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا پس از یک سفر خانوادگی به ایران بازداشت شد و بیش از سه سال است که در تهران زندانی است.

به گزارش نیویورک تایمز، خانواده امیر حکمتی درخواست ویدیویی خود را برای آزادی او در حالی منتشر کردند که انتظار می رود حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز دوشنبه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد وارد نیویورک شود.

در این ویدیو، پدر امیر حکمتی که سرطان مغز دارد، از رهبران ایران می خواهد پسرش را آزاد کنند. خانواده امیر حکمتی ساکن شهر فلینت واقع در ایالت میشیگان، همچنین یک بیانیه ای از او منتشر کرده اند که حمایت گسترده ای را که از آمریکا و دیگر مناطق برای آزادی او شده است، تصدیق می کند و می گوید تلاش ها برای آزادی اش به او امیدواری داده است.

امیر حکمتی در این بیانیه می گوید: «این (حس) امید است که به من کمک می کند که باور کنم به خانه ام در میشیگان، به خانواده ام و به زندگی ام باز خواهم گشت.»

امیر حکمتی اوت ۲۰۱۱ در حالی که برای اولین بار برای دیدار خانواده اش به ایران رفته بود، توسط مقامات جمهوری اسلامی بازداشت و به جاسوسی متهم شد و سپس حکم اعدام دریافت کرد. حکم اعدام او بعدا نقض شد اما در یک محاکمه مخفیانه به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

نیویورک تایمز می نویسد در تمامی روند محاکمه امکان دفاع امیر حکمتی از خود به شدت محدود بود. به گفته خانواده اش، او از محاکمه دوم خود آگاهی نداشت و قوه قضاییه ایران نیز هیچوقت اتهامات کلی که علیه امیر حکمتی مطرح کرده را به طور دقیق شرح نداده است.

امیر حکمتی و خانواده اش بارها بر بیگناهی او تاکید کرده اند و مقامات ارشد دولت باراک اوباما و همچنین نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا نیز خواستار آزادی او شده اند.

فعالان حقوق بشر می گویند ادامه بازداشت امیر حکمتی به روشنی یک پرونده سیاسی است و ایران می خواهد از او به عنوان یک مهره در رابطه خود با آمریکا استفاده کند.

به رغم امیدواری هایی که پس از پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری برای آزادی امیر حکمتی بوجود آمده بود، نشانه ای از این امر دیده نمی شود.

علی حکمتی، پدر ۶۳ امیر حکمتی، پروفسور میکروب شناسی، یک تومور مغزی غیر قابل جراحی دارد و چندین بار سکته کرده است.

در پیام تصویری، علی حکمتی که روی صندلی چرخدار نشسته، خطاب به پسرش می گوید که «مدت زیادی است که تو را ندیده ام.» او یک تی-شرت به تن دارد که روی آن نوشته «امیر را آزاد کنید.» در این ویدیو همچنین اعضای کنگره دیده می شوند که خواهان آزادی امیر حکمتی شده اند.

به گزارش نیویورک تایمز، سارا حکمتی، خواهر امیر حکمتی در تماسی تلفنی گفت که نشانه هایی از تحرک در این راستا اخیرا دیده شد. او گفت ماه گذشته امیر حکمتی از بند زندانیان سیاسی به بند دیگری که محدودیت های کمتری دارد، منتقل شد و اکنون هر هفته می تواند یک بار تماس تلفنی با خانه بگیرد.

سارا حکمتی گفت دیوان عالی ایران نیز موافقت کرده است که درخواست بازنگری در حکم ۱۰ سال حبس برادرش را بررسی کند، اما هنوز زمان آن مشخص نیست.

سارا حکمتی گفت وکیل ایرانی برادرش، محمود علیزاده طباطبایی، که امسال توسط خانواده حکمتی استخدام شد، علاوه بر دیوان عالی، چند مسیر دیگر را پیگیری می کند که یکی از آنها جمع آوری امضا از رهبران جامعه مسلمان میشیگان و دیگر مناطق برای درخواست عفو امیر حکمتی است، و دیگری درخواست از آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی برای عفو است.

وکیل امیر حکمتی همچنین به دنبال آن است که آقای حکمتی بر اساس ماده ای از قانون ایران که اجازه می دهد برخی از محکومان که رفتار خوب داشته اند پس از گذشت سه سال از محکومیت خود زندان را ترک کنند، آزاد شود.

علاوه بر امیر حکمتی، چند شهروند دیگر آمریکایی- ایرانی در جمهوری اسلامی زندانی هستند، از جمله جیسون رضاییان، خبرنگار روزنامه واشنگتن پست که دو ماه پیش بازداشت شد و دیگری سعید عابدینی، کشیش مسیحی.

XS
SM
MD
LG