لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۲

نامه امیر حکمتی پس از اعتصاب غذا به باراک اوباما: فراموشم نکنید


خانواده امیر حکمتی، تفنگدار سابق نیروی دریایی آمریکا که در ایران زندانی شده است، می گویند او اعتصاب غذا کرده و در نامه ای به باراک اوباما، از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است تا همزمان با انجام گفتگوهای اتمی میان ایران و آمریکا، او نیز فراموش نشود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سارا حکمتی، خواهر امیر حکمتی، در ایمیلی به این خبرگزاری گفت که برادرش روز سه شنبه در تماسی تلفنی از اعتصاب غدای خود در زندان سخن گفت.

او گفت با این خبر حال خانواده امیرحکمتی عمیقا بد شده است. سارا حکمتی گفت برادرش در حال از دست دادن امید برای حل و فصل پرونده اش است.

امیر حکمتی دارای تابعیت دوگانه ایرانی و آمریکایی است. او در ایالت آریزونای آمریکا به دنیا آمد و در میشیگان بزرگ شد. خانواده اش می گویند هنگامی که برای دیدن مادر بزرگش به ایران سفر کرد، ماموران او را بازداشت کردند. او بیش از سه سال است که زندانی شده است.

مقامات جمهوری اسلامی پس از بازداشت امیر حکمتی او را به جاسوسی متهم کردند و سپس حکم اعدام به او دادند. حکم اعدام او بعدا نقض شد اما در یک محاکمه مخفیانه به اتهام «همکاری با دولت متخاصم» به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

دولت آمریکا بارها گفته است که امیرحکمتی جاسوس نیست. خانواده اش نیز بر بیگناهی او تاکید دارند.

این اولین بار نیست که مقامات جمهوری اسلامی افراد دارای تابعیت دوگانه را پس از سفر به ایران بازداشت می کنند و مانع خروج آنها از ایران می شوند.

سارا حکمتی گفت برادرش نامه را روز دوشنبه برای باراک اوباما نوشته است. او نسخه ای از این نامه را در اختیار خبرگزاری آسوشیتدپرس قرار داد.

امیر حکمتی در این نامه خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفته: «امید من این است شما و یا هر کس دیگری که ممکن است این نامه را بخواند، برای پایان دادن به کابوسی که با آن زندگی می کنم کمکم کند.»

امیر حکمتی نوشته: «هر روز با این امید بیدار می شوم که خبری از آزادی من باشد. هر شب با نا امیدی از اینکه یک روز دیگر هنوز من پشت دیوارهای این زندان هستم، از خانواده ام، دوستانم و تماس معنادار انسانی دورم، به خواب می روم. از پدرم که عمیقا بیمار است دورم. هیچ پایانی دیده نمی شود.»

پدر امیر حکمتی به سرطان مغز مبتلا شده است.

امیر حکمتی که در زندان اوین است، در این نامه بارها بر بیگناهی خود تاکید کرده است اما اکنون نگران آن است که آینده اش به مذاکرات در حال انجام میان آمریکا و ایران پیوند خورده باشد.

امیر حکمتی به باراک اوباما نوشته: «از شما می خواهم روشن کنید که پرونده من با مذاکرات ارتباطی ندارد و باید به مستقل از آن حل و فصل شود.»

او در این نامه خواسته است که دولت آمریکا به مقامات جمهوری اسلامی بگویند که حضور او بیش از سه سال در زندان بدون راه حلی، بسیار طولانی است.

امیر حکمتی نوشته که نباید قربانی «جو حساس» میان ایران و آمریکا شود.

XS
SM
MD
LG