لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۸

سه آمریکایی احکام جاسوسی دادگاه‌های ایران را رد می‌کنند


از راست نزار زاکا و سیامک و باقر نمازی
از راست نزار زاکا و سیامک و باقر نمازی

مقاله ای از سوزان کرَبتری در واشنگتن فری بیکن

وکلای سه زندانی آمریکایی در ایران بر بی گناهی موکلان خود تاکید کرده و تهران را به بازداشت و رفتار بیرحمانه با آنان صرفا به خاطر آمریکایی بودن آن ها متهم کرده اند.

در روزهای اخیر، احکام ده سال زندان دو آمریکایی ایرانی تبار و یک لبنانی دارای اقامت دائم آمریکا در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

جیسون پوبلِتی، وکیل نزار زکا، می گوید تهران از زندانیان غربی به عنوان مهره سیاسی در سیاست بین الملل استفاده می کند: «این کار غلط و غیرانسانی است».

به گفته ی وکیل این لبنانی تبار دارای اقامت دائم آمریکا «نزار دعوت شده بود و ویزا گرفته بود. نزار ربوده شد و بعد به ناحق به جاسوسی متهم شد. به نظر می رسد که او هدف دستگیری بود که با مقطع حیاتی مذاکرات هسته ای همزمان شد».

جیسون پوبلِتی می گوید: «برای این و دیگر دلایل است که ایران بر اساس قوانین آمریکا همچنان کشور حامی تروریسم است. ما باید به فشار بر دیگر دولت هایی که می توانند و باید کمک کنند ادامه می دهیم تا از ایران بخواهند زکا بی قید و شرط آزاد شود.»

نزار زکا در بیانیه ای از طریق وکیل اش به دیگر افراد دارای روابط قوی با آمریکا نسبت به سفر «کاری یا تفریحی» به ایران هشدار داده است: «اگر برای آزادی تان ارزش قائل اید و یک خارجی هستید، ایران جای امنی برای شما نیست. به این جا نیایید. من بیگناهم و ایرانی ها این را می دانند. حاکمیت قانون در ایران وجود ندارد. من قربانی این وضعیت هستم و به سخن گفتن از آزادی و عدالت ادامه می دهم».

جرد گنزر، وکیل باقر و سیامک نمازی آمریکایی های ایرانی تبار زندانی، می گوید: «من به شدیدترین نحو این تصمیم بی رحمانه و ناعادلانه دادگاه تجدیدنظر تهران را محکوم می کنم. نمازی ها از این اتهامات مبراء هستند و آن ها زندانیان عقیدتی اند که برای تابعیت آمریکایی شان در ایران بازداشت شده اند».

دو وکیل آمریکایی های زندانی به گام هایی اشاره کرده اند که کنگره و دولت ترامپ برای افزایش آگاهی نسبت به مخمصه این زندانیان آمریکایی برداشته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG