لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۹

دو معاون وزارت خارجه ایران و آمریکا در وین به گفت و گوی دوجانیه پرداختند


روز جمعه ۴ ژوئیه، در دومین روز مذاکرات درباره برنامه اتمی ایران که در وین جریان دارد، عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، با ویلیام برنز، معاون وزارت خارجه آمریکا به مذاکراتی دوجانبه پرداخت.

پیش از آن، در همان روز، عراقچی با هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا دیدار کرد. به گزارش خبرگزاری ایرنا، در این دیدار عراقچی و اشمید نوشتن طرح جامع نهایی را آغاز کردند.

به گزارش گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا از وین، کاترین اشتون روز جمعه وین را ترک می کند. پیش از آن مایکل مان، سخنگوی خانم اشتون اعلام کرده بود که امکان دارد در طول مذاکرات برخی از مذاکره کنندگان به کشورهای خود سفر کنند و سپس بازگردند.

به گزارش گزارشگر بخش فارسی صدای آمریکا، سرگیی ریابکف، معاون وزیر خارجه روسیه نیز در روزهای آینده وین را ترک خواهد کرد اما کارشناسان و دیگر اعضای هیئت مذاکره کننده روسیه گفت و گو درباره برنامه هسته ای ایران را ادامه خواهند داد.

ایران و گروه پنج به علاوه یک روز پنجشنبه دور ششم و نهایی مذاکرات به منظور نهایی کردن متن توافقی جامع بر سر برنامه اتمی ایران را آغاز کردند. بنابر توافق اولیه این توافق نهایی باید تا روز ۲۰ ژوئیه به نتیجه برسد. در صورتی که مذاکرات به نتیجه نرسد، این مهلت قابل تمدید خواهد بود. اما به گفته تحلیل گران، این امر کار مذاکرات را دشوارتر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG