لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۱۳

دومین دیدار نمایندگان ایران و آمریکا در وین پایان یافت


اندکی پس از پایان نشست رسمی هیات‌های مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی که صبح روز پنجشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد و یک ساعت بطول انجامید، مذاکرات دوجانبه نمایندگان ایران و ایالات متحده آغاز و پس از حدود دو ساعت به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری ایرنا نشست افتتاحیه دور جدید مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ شامل ایالات متحده، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان با حضور محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نمایندگان کشورهای عضو گروه ۱+۵ در مقر اروپایی سازمان ملل برگزار شد.

پس از آن نشست، عباس عراقچی و مجید تخت‌روانچی معاونان وزارت خارجه ایران و هیات مذاکره کننده آمریکایی در هتل کوبورگ وین آغاز شد که به گزارش ایرنا «بعد از بالغ بر دو ساعت بحث‌های سنگین و فشرده» - با هدف تبادل نظر و نزدیک‌تر کردن دیدگاه‌ها برای نگارش متن توافق نهایی پیش از رسیدن به مهلت ۲۹ تیر ماه – به پایان رسید.

پس از دیدار دوجانبه دیپلمات‌های ایرانی و آمریکایی، عراقچی و تخت‌روانچی عصر پنجشنبه با نمایندگان هیات اروپایی دیدار خواهند کرد و پس از آن گفتگو با هیات روسی را آغاز خواهند کرد.

دور ششم گفتگوهای ایران و غرب بر سر برنامه هسته‌ای تهران، از روز گذشته مانند دوره قبل با گفتگوهای دوجانبه ظریف و اشتون در وین آغاز شد و پس از اتمام آن، ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز به آنها پیوست.

طبق برنامه قرار بود نشست رسمی و عمومی هیات‌های مذاکره از صبح پنجشنبه آغاز شود.

محمدجواد ظریف روز پنجشنبه در پیامی در صفحه فیسبوک خود نوشت: «با توجه به پیچیدگی و به هم پیوستگی موضوعات متعددی که برای رسیدن به تفاهم جامع باید مورد توافق قرار گیرند، واقعا دشوار است نتیجه مذاکرات را پیش بینی کرد.»

وزیر خارجه ایران در ادامه نوشت: «آنچه می‌توانم به شما اطمینان دهم این است که من و همکارانم تمام تلاش خود را برای رسیدن به راه حل منطقی و پایدار بکار خواهیم گرفت.»

وی روز گذشته در یک پیام ویدیوئی، که در آن به زبان انگلیسی صحبت می‌کرد و به زبان‌های محتلف زیرنویس شده بود، مذاکره‌کنندگان را به رعایت احترام متقابل در کذاکرات فرا خواند و گفت «هنوز برای پایان دادن به این افسانه که ایران به دنبال ساخت سلاح اتمی است فرصت باقی است.»

المونیتور به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات می‌گوید جان کری وزیر امور خارجه ایالات متحده و وزیران امور خارجه دیگر کشورهای گروه ۱+۵ نیز ممکن است در مذاکرات شرکت کنند.

لس آنجلس تایمز نیز به امکان پیوستن وزیر خارجه آمریکا به مذاکرات اشاره کرد و در گزارشی نوشت آقای کری سعی دارد بحث‌ها را پیش ببرد یا دست کم نشان دهد دولت باراک اوباما برای رسیدن به توافق، از هیچ کوششی فروگذار نکرده است.

XS
SM
MD
LG