لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۴

دیدار سه‌جانبه ظریف، اشتون و ویلیام برنز در وین برگزار شد


محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

در حالی ششمین دور گفتگوهای هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ با هدف دستیابی به یک توافق جامع و نهایی بر سر برنامه هسته‌ای ایران صبح روز چهارشنبه در وین پایتخت اتریش آغاز شد، خبرگزاری ایرنا از آغاز دیدار سه‌جانبه بین نمایندگان ایران، ایالات متحده و اتحادیه اروپا خبر داد.

به گزارش ایرنا، این دور از گفتگوها نیز مانند دوره قبل با گفتگوهای دوجانبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ آغاز شد و پس از اتمام آن، ویلیام برنز قائم مقام وزارت امور خارجه آمریکا نیز به آنها پیوست و گفتگوهای سه‌جانبه ایران، اروپا و آمریکا در هتل کوبورگ وین آغاز شد.

به گزارش رسانه‌ها، نشست رسمی بین هیات‌های مذاکره‌کننده از صبح پنج شنبه در مقر اروپایی سازمان ملل متحد در وین برگزار خواهد شد.

این دور از مذاکرات ممکن است تا ۲۹ تیر ماه (۲۰ ژوئیه)، مهلت تعیین شده برای دستیابی به توافق جامع در مورد برنامه اتمی ایران، ادامه پیدا کند. مذاکره‌کنندگان در این دور تلاش می‌کنند تا با نگارش متن توافق نهایی، به اختلاف ۱۰ ساله بر سر برنامه هسته‌ای ایران پایان دهند.

دور پیشین مذاکرات ایران و ۱+۵ در حالی ۳۰ خرداد ماه در وین به پایان رسید، که به گفته دیپلمات‌های حاضر، نگارش متن توافق نهایی با وجود اختلاف نظرهای فراوان، آغاز شده بود.

هیات مذاکره کننده ایالات متحده در این دور از مذاکرات را ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه سرپرستی می‌کند. علاوه بر وندی شرمن و جیک سالیوان، دیپلمات‌ها و مشاوران عالی دیگری نیز از وزارت امورخارجه، وزارت خزانه‌داری و وزارت انرژی، هیات مذاکره کننده آمریکا را همراهی می‌کنند.

این گروه، عالی‌ترین تیم مذاکره‌کننده ایالات متحده از آغاز مذاکرات هسته‌ای با ایران است.

جان کری، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در آستانه برگزاری دور ششم مذاکرات هسته‌ای، در مقاله خود در واشنگتن پست نوشت که ایران در فرصت محدود باقی مانده باید بتواند ادعای خود درباره صلح آمیز بودن برنامه هسته‌ای را عملا اثبات کند.

به نوشته جان کری، در فرصت باقی مانده تا بیستم ژوئیه، «رهبران ایران می‌توانند با برداشتن گام‌های لازم برای اطمینان دادن به دنیا که برنامه اتمی کشورشان صرفا صلح آمیز خواهد بود، موافقت کنند، یا می توانند فرصت تاریخی پایان دادن به انزوای اقتصادی و دیپلماتیک و بهبود زندگی مردمشان، را بر باد دهند». به نوشته وزیر امور خارجه ایالات متحده، امکان توافق نهایی هنوز وجود دارد اما زمان رو به پایان است.

سرپرستی هیات ایرانی را در این مذاکرات، سید عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه به عهده دارد.

XS
SM
MD
LG