لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

پاسخ ایران به درخواست نمایندگان کنگره آمریکا از نگاه "ویکلی استاندارد"


مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران درخواست روادید کردند.
مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لو سه عضو مجلس نمایندگان آمریکا در دفتر حافظ منافع ایران درخواست روادید کردند.

همزمان با انتشار پاسخ دفتر محمدجواد ظریف به نامه درخواست سه عضو کنگره آمریکا برای سفر به ایران، مقاله ای در نشریه "ویکلی استاندارد" پاسخ وزیر امور خارجه ایران را اهانت آمیز دانست.

مارک همینگوی در مقاله‌ای در ویکلی استاندارد با عنوان "جمهوری اسلامی تلاش قانونگذاران آمریکایی برای دیدار از ایران و تایید توافق هسته ای را یک نمایش تبلیغاتی خوانده است"، درخواست نمایندگان کنگره آمریکا را محترمانه اما پاسخ به آنرا آشکارا اهانت آمیز توصیف کرده است.

به نوشته این هفته نامه، دولت جمهوری اسلامی هیچ راهکاری ارائه نمی دهد که تحت چه شرایطی اجازه بازدید نمایندگان کنگره آمریکا از ایران داده خواهد شد.

مارک همینگوی نوشته است که در حالی که نمایندگان سیاسی آمریکا نمی‌توانند از ایران دیدار کنند بنا بر گزارش‌ها ایران در حال گشایش مذاکرات با مدیران آمریکایی شرکت بویینگ برای خرید هواپیما است.

همزمان با انتشار این مقاله، متن پاسخ دفتر وزیر امور خارجه ایران به نامه درخواست سه عضو کنگره آمریکا برای سفر به ایران روز سه شنبه ۱۸ خرداد در وبسایت وزارت امور خارجه ایران نیز منتشر شد.

در نامه دفتر آقای ظریف به چند موضوع درباره دلایل مخالفت با اعطای روادید به اعضای کنگره آمریکا اشاره شده است از جمله:

  • بر اساس برجام، تنها نهاد ذی صلاح برای نظارت بر اجرای توافق هسته‌ای، آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای است و هیچ یک از طرف‌های برجام، از جمله آمریکا و به تبع آن شهروندان یا مقامات کشورهای طرف برجام، نمی‌توانند مدعی نظارت بر آن شوند.
  • بازدید اعزام هیئت‌ برای نظارت بر انتخابات کشورها منوط به دعوت رسمی کشور ذی ربط و از مسیر موافقت نامه‌های دوجانبه بین دولت های حاکم امکان پذیر است، نه از طریق درخواست یک جانبه نمایندگان مجلس دیگر کشورها.
  • مقامات ایرانی پس از قطع روابط دو کشور اغلب از ورود به آمریکا منع شده‌اند. مقامات ایران تنها حسب مورد و بعد از یک فرایند طولانی و دشوار برای حضور در نشست‌های سازمان‌های بین‌المللی مستقر در آمریکا به این کشور وارد می‌شوند.
  • آمریکا به تعهد خود برای اعطای روادید برای حضور مقامات ایرانی در نشست‌های سازمان‌های بین‌المللی به طور کامل عمل نکرده است.
  • در خواست شما به برای سفر به ایران به شکل نامناسب و به منظور دخالت در امور ایران ارائه شده است.
  • تصور می کنیم که درخواست روادیدی که شما داده‌اید، بیشتر یک کارزار تبلیغاتی است و نه یک درخواست مناسب برای سفر به یک کشور دارای حاکمیت مستقل.

سه نماینده جمهوریخواه کنگره آمریکا، مایک پمپئو، لی زلدین و فرانک لوبیوندو در دو مرحله در بهمن و فرودین گذشته به ارائه درخواست روادید خود به دفتر حفاظت از منافع جمهوری اسلامی ایران در واشنگتن دی سی خواستار سفر به ایران شدند.

این نمایندگان هدف سفر خود را دریافت اطلاعاتی درباره نحوه اجرای توافق هسته ای از سوی ایران و کسب اطلاع درباره برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان عنوان کرده بودند.

این سه نماینده کنگره آمریکا در نامه دوم خود به سفر مقام‌های جمهوری اسلامی ایران و صدور ویزا از سوی ایالات متحده آمریکا، از جمله ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران در همان موقع اشاره کرده و پرسیدند چرا چنین حقی به آنها داده نمی‌شود.

XS
SM
MD
LG