لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۵

آیت الله خامنه‌ای: دولتی‌ها مراقب باشند حاشیه‌سازی نکنند


رهبر جمهوری اسلامی ایران گفت که مقامهای دولت باید از گفتن سخنان حاشیه‌ساز خودداری کنند.

آیت الله علی خامنه‌ای، روز چهارشنبه در جمع مردم قم گفت: «همه باید به دولت کمک کنند اما دولتی‌ها هم مراقب باشند حاشیه‌سازی نکنند و ضمن خودداری از بیان حرف‌های غیرلازم، دو دستگی بوجود نیاورند». رهبر جمهوری اسلامی در ادامه «ایجاد تفرقه و دودستگی در میان مردم را با هر توجیه، ضد منافع ملی و آرمانها» دانست.

او در سخنان خود با بیان اینکه «مسئولان کشور و دولت نباید به دست بیگانه چشم بدوزند» گفت که دولت باید کار را به گونه‌ای پیش ببرد که حتی اگر تحریم‌ها را برداشتند، مشکلی در کشور بوجود نیاید.

رهبر ایران با تایید مشکل‌ساز بودن تحریم‌ها برای کشور گفت: «اگر دشمن شرط برداشته‌شدن آنها را، فلان مسئله‌ی اساسی و آرمانی از جمله دست برداشتن از اسلام و استقلال و پیشرفت علمی قرار دهد قطعاً غیرت هیچ مسئولی، قبول نمی‌کند».

به گفته او اگر ایران در مذاکرات عقب‌نشینی کند، «دشمن بعداً سراغ آرمانها هم می‌آید بنابراین باید با هوشیاری، هدف پیشنهادها، حرفها و اقدامات آنها را درک کرد».

او با انتقاد این موضع آمریکا در مذاکرات که گفته شده «اگر ایران در مذاکرات کوتاه هم بیاید همه تحریم‌ها یک جا لغو نمی‌شود»، گفت که با مذاکره مخالف نیست اما تاکید کرد:« باید دل را به نقطه‌های امید بخش حقیقی سپرد نه به نقطه های خیالی».

پیش از این، محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نیز به نمایندگان مجلس گفته بود که ایران در مذاکرات هسته‌ای با ۱+۵، لغو همه تحریم‌ها را یکجا خواسته است.

این در حالیست که آمریکا می‌گوید لغو برخی از تحریم‌ها به سرعت ممکن نیست چرا که باید به تصویب کنگره و شورای امنیت سازمان ملل برسد.

ایران و کشورهای ۱+۵ تلاش می‌کنند تا به یک توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یابند. بر اساس این مذاکرات ایران تلاش می‌کند تا تحریم‌های بین‌المللی علیه خود را لغو کند. قدرتهای جهانی نیز از ایران می‌خواهند تا صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای خود را ثابت کند.

XS
SM
MD
LG