لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۵۵

انتقاد اروپا از مطالبات فرابرجامی ایران؛ امیرعبداللهیان: منتظر واکنش آمریکا هستیم


حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران

وزیر امور خارجه ایران روز شنبه در گفت‌وگوی تلفنی با همتای چینی‌اش گفت جمهوری اسلامی منتظر «واکنش واقع‌بینانه» آمریکا است.

به گفته حسین امیرعبداللهیان، ایران تلاشی فعالانه برای رسیدن به «یک توافق پایدار و قوی» از خود نشان داده و اکنون آمریکا باید به «پیشنهادهای سازنده جمهوری اسلامی ایران در مورد مسائل مختلف برای انجام توافق» پاسخ دهد.

این در حالی است که قدرت‌های اروپایی طرف مذاکرات احیای برجام روز جمعه با انتشار بیانیه‌ای از ایران خواستند که از مطرح کردن مطالبات غیرواقع‌گرایانه و فرابرجامی در مذاکرات خودداری کند و «توافق روی میز را بپذیرد.»

طبق بیانیه مشترک تروئیکای اروپا، «متن روی میز است. آغاز مجدد مذاکرات دیگر وجود نخواهد داشت. ایران اکنون باید تصمیم بگیرد تا توافق را در حالی‌که هنوز ممکن است، برقرار کند.»

همچنین جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه گفت: «مذاکرات، هم‌اکنون در این مرحله تقریباً کامل شده است... و انتظار این است که ایران توافق نهایی روی میز را بپذیرد.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ناظر هسته‌ای سازمان ملل، دریافته است که ایران به‌تدریج از میزان غنی‌سازی توافق شده که ۳.۶۷ درصد است، فراتر رفته و آن را در اوایل سال ۲۰۲۱ به ۲۰ درصد افزایش داده‌ است.

جمهوری اسلامی ایران سپس از آستانه بی‌سابقه ۶۰ درصدی غنی‌سازی عبور کرده و به غنی‌سازی ۹۰ درصدی مورد نیاز برای ساختن بمب اتمی نزدیک شده‌ است.

XS
SM
MD
LG