لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۱

یک نماینده کنگره آمریکا: احتمال دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران ضعیف است


استیو شابوت، عضو جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در مجلس نمایندگان و عضو کمیته روابط خارجی، عکس از آرشیو
استیو شابوت، عضو جمهوری‌خواه ایالت اوهایو در مجلس نمایندگان و عضو کمیته روابط خارجی، عکس از آرشیو

استیو شابوت، از قانونگذاران کنگره ایالات متحده در گفت‌وگویی اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا گفت هرچند به نظر نمی‌رسد توافق هسته‌ای با ایران در میان باشد، اما افزود او یک توافق خوب با ایران را ترجیح می‌دهد.

استیو شابوت که نماینده جمهوری‌خواه ایالت اوهایو و عضو کمیته خارجی مجلس نمایندگان آمریکا است در این گفت‌وگو که روز جمعه ۱۴ مرداد صورت گرفت در مورد مذاکرات احیای برجام گفت: «به طور قطع یک توافق خوب که متناسب با بهایی باشد که برایش پرداخت شده را ترجیح می‌دهم. در این مورد خاص من فکر نمی‌کنم ایران هیچ‌وقت با حسن نیت وارد مذاکرات شده باشد و به نظرم اشتباه است که ایالات متحده بار دیگر مقدار قابل توجهی پول شاید حدود میلیاردها دلار به ایرانی‌ها بدهد که بعد آن را خرج ایجاد بی‌ثباتی بیشتر در منطقه کنند. بار پیش همین کار را کردند و به نظرم این بار هم همین کار را می‌کنند. من فکر نمی‌کنم توافقی در کار باشد و نگرانم که اگر در کار باشد، توافق خوبی نخواهد بود.»

در پی خروج یک‌جانبه ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ که به‌فرمان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری وقت، انجام شد تحریم های ایالات متحده، دوباره بر تهران اعمال شد.

در پی بازگشت تحریم‌ها، جمهوری اسلامی ایران از انجام تعهدات خود برای محدود کردن فعالیت‌های هسته‌ای از جمله غنی‌سازی اورانیوم، روی‌گردان شده‌است.

شابوت در مورد خرید احتمالی پهپادهای ایران از سوی روسیه در حالی که جمهوری اسلامی گفت‌وگوهای هسته‌ای را دنبال می‌کند گفت: «من مطمئن نیستم توافق ایران به جایی برسد حتی فکر نمی‌کنم ایران آن را بخواهد و یا بهایی که آن‌ها می‌خواهند بسیار فراتر از آن چیزی است که ایالات متحده بخواهد برای چنین معامله‌ای بپرازد. در نتیجه خوش‌بین نیستم. به نظرم تصویر بزرگ‌تر این است که ما شاهد همسویی حکومت‌های خودکامه در جهان هستیم. در این مورد ایران و روسیه و تا حدودی چین، که تا آنجایی که می‌دانیم به روسیه هنوز سلاح نداده‌اند ولی از آن‌ها انرژی خریداری کرده و پشت صحنه به آن‌ها کمک مالی می‌کنند. این قضیه پهپادی به نظرم نگران کننده است ولی غیرقابل انتظار نیست. چون ترکیه پهپادهایی که بسیار مفید هم بوده به اوکراین داده. در نتیجه چیزی است که برای هر دو طرف دارد روی می‌دهد.»

به نظرم برای ایالات متحده اشتباه است که بار دیگر مقدار قابل توجهی پول شاید حدود میلیاردها دلار به ایرانی‌ها بدهد که بعد آن را خرج ایجاد بی‌ثباتی بیشتر در منطقه می‌کنند. بار پیش همین کار را کردند و به نظرم این بار هم همین کار را می‌کنند
استیو شابوت، عضو مجلس نمایندگان آمریکا

استیو شابوت گفت: «یک مورد می‌خواهم در مورد خرید پهپادهای ایران از سوی روسیه اضافه کنم. هرچند خواهان انجام آن نیستیم ولی این خبر خوبی است که نشان می‌دهد به احتمال زیاد انبار تسلحیاتی روسیه به شکل قابل توجهی در نتیجه این جنگ کاهش یافته و آن‌ها نتوانسته‌اند به لحاظ تولید داخلی آن را جایگزین کنند. خبر خوبی است. سوی دیگر آن این است که اوکراینی‌ها هم با مشکل روبرو هستند پس ایالات متحده و متحدان به ویژه متحدان اروپایی باید به تسلیح اوکراینی‌ها با سلاح‌هایی که نیاز دارند ادامه دهند تا این تهاجم روسیه را که غیرقانونی و بی‌رحمانه بود و نباید هیچ‌گاه روی میداد، شکست دهند.»

این عضو جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا با اشاره به خبر تهدید علیه مسیح علی‌نژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا گفت: «این یک رفتار بسیار ظالمانه در این مورد خاص است و در موارد دیگری که روی داده. سیاست ایالات متحده باید مرزهای امن باشد و متاسفانه در حال حاضر به ویژه مرز جنوبی ما تقربیا به طور کامل باز است و ما ۵۶ مورد داشته‌ایم که افرادی در فهرست تحت تعقیب تروریستی به تازگی وارد شده‌اند و شماری شاید بیشتر از آن که شاید حتی هیچ‌وقت درون سیستم نبوده‌اند هم وارد شده باشند. ما باید مرزهایی امن داشته باشیم که متاسفانه سیاست دولت بایدن تمامی سیاست‌های دولت قبلی که نتیجه آن امنیت مرزی بود را وارونه کرد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پیشتر از طرف جو بایدن نگرانی عمیق خود را در مورد امنیت مسیح علی‌نژاد ابراز کرده و عملکرد سازمان های مجری قانون را به دلیل اقدامات آنها برای تضمین امنیت علی‌نژاد و خانواده او ستوده است.

XS
SM
MD
LG