لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۰

بلینکن: آمریکا برای بازگشت متقابل به برجام «صادق و ثابت قدم» است


دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کامبوج. ۴ اوت ٢٠٢٢
دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، در کامبوج. ۴ اوت ٢٠٢٢

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، روز پنجشنبه در دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت واشنگتن همچنان برای بازگشت متقابل به برجام «صادق و ثابت‌قدم» است.

بر اساس بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا، بلینکن در این دیدار که در حاشیه نشست وزیران خارجه اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، آسه‌آن، در کامبوج برگزار شد، تلاش‌های بورل برای تحقق بازگشت متقابل به برجام را ستود.

پیش از آغاز این دیدار، جوزپ بورل نیز ابراز امیدواری کرد مذاکرات احیای برجام «مثمر ثمر» باشد.

تعهد متقابل آمریکا و اتحادیه اروپا به حمایت از اوکراین در برابر لشکرکشی پوتین و پاسخگو دانستن مسکو برای این تهاجم و همچنین تاکید بر اهمیت صلح و ثبات در تنگه تایوان از دیگر محورهای مهم این دیدار بود.

آنتونی بلینکن همچنین در دیداری دوجانبه با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، از کمک‌های مستمر قطر به تلاش‌های دیپلماتیک در ارتباط با ایران و افغانستان قدردانی کرد.

همزمان با این دیدارها، دور تازه مذاکرات احیای برجام با حضور هیئت‌های مذاکره‌کننده ایران و قدرت‌های جهان در وین آغاز شده است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به دعوت جوزپ بورل برای حضور در وین و بررسی امکان رسیدن به توافق به صدای آمریکا گفت: «برای دستیابی به توافق، ایران باید خواسته‌های فرابرجامی را کنار بگذارد. ما امیدواریم که این گونه باشد، هرچند در این مرحله انتظارات کلی ما پایین است.»

این در حالی است که خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه نوشته، ایران درخواست حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده را «کنار نگذاشته» و گزارش‌های مربوط به آن را «ادعاهای رسانه‌ای» دانسته است.

XS
SM
MD
LG