لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۵

مذاکرات احیای برجام در وین؛ ایران می‌گوید درخواست حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی پابرجا است


دیدار علی باقری کنی با انریکه مورا - رسانه‌های ایران
دیدار علی باقری کنی با انریکه مورا - رسانه‌های ایران

در حالی که دور تازه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای غربی از روز پنجشنبه در وین آغاز شده است، علی باقری کنی در دو دیدار جداگانه با انریکه مورا و میخائل اولیانوف گفت‌وگو کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا در روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد، دیدار مذاکره‌کننده ارشد ایران با انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در مذاکرات احیای برجام در هتل کوبورگ برگزار شد، اما جزئیاتی از این گفت‌وگو منتشر نشده است.

باقری کنی و میخائیل اولیانوف سفیر و نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی و رییس هیات این کشور در مذاکرات اتمی با ایران نیز روز پنجشنبه در ساختمان نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در وین دیدار کردند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، اولیانوف گفته است: «امیدوارم که این آخرین دور مذاکرات باشد.»

همچنین خبرگزاری جمهوری اسلامی به نقل از یک منبع آگاه نوشته، ایران درخواست حذف سپاه از فهرست گروه‌های تروریستی ایالات متحده را «کنار نگذاشته» و گزارش‌های مربوط به آن را «ادعاهای رسانه‌ای» دانسته است.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه با اشاره به دعوت جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای حضور در وین و بررسی امکان رسیدن به توافق به صدای آمریکا گفت: «برای دستیابی به توافق، ایران باید خواسته‌های فرابرجامی را کنار بگذارد. ما امیدواریم که این گونه باشد، هرچند در این مرحله انتظارات کلی ما پایین است.»

همچنین روز چهارشنبه رابرت مالی در توییتی از «آماده شدن برای سفر به وین» برای گفت‌وگو در مورد احیای توافق هسته‌ای برجام «بر اساس متن جوزپ بورل» خبر داد و با استقبال از تلاش‌های اتحادیه اروپا گفت که ایالات متحده برای انجام تلاش همراه «با حسن‌نیت» با هدف رسیدن به توافق آماده است و «به زودی مشخص خواهد شد که آیا ایران هم برای همین منظور آماده است یا نه.»

XS
SM
MD
LG