لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۹

شرط‌گذاری ایران هم‌زمان با مذاکرات وین؛ اسلامی: اتهامات را کنار بگذارید تا دوربین‌ها روشن شود


محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران
محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران

رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی کنار گذاشته شدن «موارد اتهامی علیه ایران» را پیش‌شرط روشن کردن دوربین‌های آژانس اعلام کرد.

محمد اسلامی روز پنج‌شنبه ۱۳ مرداد با اشاره به این که دوربین‌های برداشته شده «برجامی یا طبق واژه حقوقی آن فراپادمانی» بوده‌اند، گفت که هدف از نصب این دوربین‌ها همراه با توافقنامه برجام، اندازه‌گیری «محدودیت، ظرفیت و فعالیت هسته‌ای ایران» بود.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که «جمهوری اسلامی به دنبال توافق خوب است»، طرف‌های مقابل برجام را مخاطب قرار داد و افزود، «وقتی در برجام باقی نماندید»، دلیلی ندارد «ما همچنان یک‌طرفه با یک قرارداد شبه‌منسوخ آن را ادامه دهیم.»

او اضافه کرد که «امروز هم اعلام می‌کنیم تا وقتی که آنها به تعهدات خود بازنگردند»، «دوربینی نصب نخواهد شد.»

این اظهارات رئیس سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی هم‌زمان با دور تازه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین عنوان می‌شود.

اسلامی روز چهارشنبه نیز از رونمایی از «نمونه‌های اولیه سامانه‌های شتاب‌دهنده و پرتودهنده گاما» در روزهای آینده خبر داد و آن را «دستاوردی بی‌سابقه» توصیف کرد.

تحرکات هسته‌ای جمهوری اسلامی، از جمله غنی‌سازی صدها دستگاه سانتریفیوژ نسل جدید، که در روزهای گذشته اعلام شد، نگرانی‌های جهانی را افزایش داده است.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است، بسیار ضروری است که برنامه بسیار بلندپروازانه هسته‌ای ایران تحت نظارت کامل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باقی بماند؛ «آنها یک برنامه هسته‌ای بسیار جاه‌طلبانه و از لحاظ فنی پیچیده دارند.»

XS
SM
MD
LG