لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۶

ایران از خلع سلاح اتمی حمایت می کند


ایران ازانتخاب شدن به عنوان رییس ادواری کنفرانس خلع سلاح دفاع کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ایران ریاست کنفرانس را برای چهار هفته از ۲۷ ماه مه – ۶ خرداد – برعهده خواهد داشت. کنفرانس ۶۵ کشوری که در سال ۱۹۸۷ ایجاد شد، درباره کنوانسیون های سلاح های شیمیایی و میکربی مذاکره کرده است، اما از سال ۱۹۹۸ قادر نبوده است کاری مهم انجام دهد، زیرا اعضا نتوانسته اند درباره ارجحیت های کنفرانس به توافق برسند.

درپی برگزیده شدن ایران، آمریکا اعلام کرد نماینده آن در کنفرانس خلع سلاح در جلساتی که ایران سرپرستی کند حضور نخواهد یافت.

ارین پلتون سحنگوی هیات آمریکا در سازمان ملل متحد روز دوشنبه انتخاب ایران را «اسفناک و بسیارنامناسب» نامید و گفت لورا کندی، نماینده آمریکا در کنفرانس، هرجلسه ای را که ایران عهده دار ریاست آن باشد تحریم خواهد کرد.

سخنگوی وزارت امورخارجه کانادا نیز انتخاب ایران را محکوم کرد و گفت «این اقدام مسائل خلع سلاح وعلاقه واقعی جهان به پیشرفت را به مسخره می گیرد.»

او اظهار نظر کرد «رژیم ایران درعراق، سوریه ، لبنان و نقاط دیگر، مستقیماً علیه هدف های خلع سلاح جهانی کارمی کند.»

علیرضا میریوسفی، سخنگوی هیات نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل متحد روز سه شنبه گفت «جمهوری اسلامی یکی ازاعضای بنیانگذار سازمان ملل متحد است، وانتخابش به ریاست کنفرانس خلع سلاح، براساس مقررات سازمان، حق آن است.»

میر بوسفی این اتهام را که ایران تعهدات خود نسبت به پیمان را نقض می کند رد کرد و گفت ایران تمام پیمان های ممنوعیت کاربرد سلاخ های انهدام جمعی را کاملا رعایت کرده است .

او گفت جمهوری اسلامی در دوره ریاست خود برپیشبرد هدف های کنفرانسی خلع سلاح تمرکز خواهد داشت.
XS
SM
MD
LG