لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۰۰

ایران تبدیل بخشی از اورانیوم ۲۰ درصد به سوخت را تایید کرد


رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن گزارش‌های برخی دیپلمات‌های غربی را در مورد اینکه ایران تبدیل بخشی از اورانیوم ۲۰ درصدی خود به سوخت رآکتور را از سر گرفته تأیید کرد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، سخنگوی وزارت خارجه روز سه‌شنبه ۲۴ بهمن درباره اخبار منتشره مبنی بر این که ایران بخشی از ذخیره اورانیوم ۲۰ درصدی خود را به سوخت برای مصرف در راکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کرده گفت: «این کار در حال انجام است و تمام گزارشات آن به صورت کامل برای آژانس بین المللی انرژی اتمی ارسال شده است.»

اورانیوم با غلظت ۲۰ درصد می‌تواند برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده شود و افزایش ذخیره این ماده در ایران موجب نگرانی بیشتر قدرت‌های جهانی شده‌است.

اینک در آستانه مذاکرات میان آژانس اتمی و ایران، که قرار است روز چهارشنبه (۲۵بهمن) در تهران آغاز شود، خبر کاهش این ذخایر می‌تواند به کاهش تنش در این مذاکرات کمک کند.

در صورت ادامه انباشت اورانیوم ۲۰ درصد از سوی ایران، جمهوری اسلامی ممکن بود تا ماه ژوئن از «خط قرمزی» که اسرائیل برای میزان ذخایر اورانیوم ۲۰ درصد در ایران تعیین کرده عبور کند.

اسرائیل اعلام کرده که عبور از این «خط قرمز» می‌تواند حمله پیشگیرانه آن کشور علیه تأسیسات هسته‌ای ایران را در پی داشته باشد.

پیش از این برخی دیپلمات‌ها در وین از تبدیل بخشی از اورانیوم ۲۰ درصد به سوخت در ایران خبر داده‌بودند.

رامین مهمان‌پرست روز سه‌شنبه در نشست هفتگی خبری خود با تأیید این موضوع افزود: «راکتور تحقیقاتی تهران برای مصارف پزشکی و تولید رادیودارو احتیاج به تامین سوخت داشت و ما بارها درخواست کردیم که این سوخت توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان بخشی از همکاری برای ما ارسال شود.»

سخنگوی وزارت خارجه ایران در ادامه گفت: «بعد از عدم دریافت پاسخ مثبت، عملا خود شروع به تامین نیازهایمان توسط متخصصین داخلی با آغاز غنی سازی ۲۰ درصدی و تبدیل آن به سوخت کردیم.»

به گزارش رويترز، در حالی که دانشمندان در خصوص ميزان لازم اورانيوم غنی شده با غلظت متوسط برای توليد يک بمب اتمی اختلاف نظر دارند، تحليگران معتقدند ۲۴۰ کيلوگرم با غلظت ۲۰ درصد می تواند برای توليد يک بمب هسته ای کافی باشد.

مسئله پارچین

رامین مهمان‌پرست روز سه‌شنبه، درباره نشست روز چهارشنبه ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی در تهران و اینکه که آیا تا زمانی که مدالیته جدیدی بین دو طرف تدوین نشود، اجازه بازدید از پارچین به بازرسان آژانس داده خواهد شد؟ گفت: «بار دیگر تکرار می‌کنیم برای رسیدن به توافقی جامع بین ایران و آژانس انرژی بین المللی که براساس آن حقوق هسته‌ای کشورمان مطابق با معاهده عدم گسترش تسلیحات هسته‌ای مورد تایید قرار گیرد، آمادگی داریم.»

وی افزود: «طبیعی است که اگر در این مجموعه توافقی شکل گیرد بخشی از آن شامل رفع نگرانی‌ها و ابهامات آژانس خواهد بود که موضوع بازدید از سایت نظامی پارچین می‌تواند یکی از این موضوعات باشد.»

علی آهنی، سفیر جمهوری اسلامی ایران در فرانسه روز شنبه ۲۱ بهمن اعلام کرد که ایران آمادگی دارد به نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اجازه بازدید از برخی از سایت نظامی‌های، از جمله سایت پارچین را بدهد.

بازدید از سایت پارچین در اطراف تهران از موارد چالش‌‌برانگیز در روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده است. در حالی که ایران بر غیرمرتبط بودن این سایت با برنامه هسته‌ای خود تاکید می‌کند، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که برخی مدارک حکایت از احتمال آزمایش‌های هسته‌ای در این سایت دارد.

واکنش به آزمایش هسته‌ای کره شمالی

به گزارش خبرگزاری فارس، رامین مهمان‌پرست در ادامه نشست هفتگی سه‌شنبه خود با خبرنگاران درباره آزمایش هسته‌ای کره شمالی گفت: «باید به نقطه‌ای برسیم که هیچ کشوری فعالیت هسته‌ای نظامی نداشته باشد و همه سلاح‌های هسته‌ای و کشتار جمعی از بین برود و در مقابل همه کشورها حق استفاده از دانش هسته‌ای برای اهداف صلح‌آمیز را داشته باشند.»

وی خطاب به کشورهایی که سلاح‌های هسته‌ای دارند گفت: «این کشورها باید آغازگر خلع‌سلاح باشند. تا زمانی که کسانی که تذکر می‌دهند خود جزو متخلفان هسته‌ای هستند نباید انتظار داشت که دنیای عاری از سلاح هسته‌ای ایجاد شود.»

کره شمالی روز سه‌شنبه، ۲۴ بهمن سومین آزمایش هسته‌ای خود را انجام داد، اقدامی که می‌تواند اقدامات بین‌المللی را علیه پیونگ یانگ و کیم جونگ اون، رهبر جدید آن افزایش دهد.
(منبع: رادیوفردا)
XS
SM
MD
LG