لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۳

برگزاری دیدار آتی ایران و آژانس اتمی در ماه مه


خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه های ایران گزارش داده است احتمال دارد مقامات ایران در ماه مه با نمایندگان «آژانس بین المللی انرژی اتمی» دیدار و گفتگو کنند.

برپایه این گزارش، نمایندگان ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل متحد ۲۱ ماه مه در مورد فعالیت های اتمی ایران در وین دیدار و گفتگو می کنند. هنوز آژانس بین المللی انرژی اتمی این خبر و تاریخ دقیق برگزاری گفتگو با مقامات ایرانی را به طور رسمی تایید نکرده است.

خبرگزاری مهر و ایسنا گزارش داده بودند که این دیدار روز ۲۱ ماه مه برگزار خواهد شد، اما ایسنا بعداً به نقل از یک مقام به شرط افشا نشدن نامش گزارش داد «این فقط یک توافق اولیه است» و تاریخ آن جلسه را یک یا دو روز می توان جابجا کرد.

مذاکرات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی از مذاکرات دیپلماتیک بین تهران و شش قدرت جهانی مجزا هستند اما نقش مهمی در دستیابی به راهکاری جامع برای حل و فصل معضل پرونده اتمی ایران ایفا می کند.

اگر این دیدار به واقع برگزار شود، فقط چند روز پیش از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد برنامه اتمی ایران و پیش از اجلاس ۳۵ کشور عضو آژانس بین المللی انرژی اتمی، سیاستگذاران هیات حکام خواهد بود که گفتگو در مورد پرونده اتمی ایران بار دیگر در صدر گفتگوهای این دیدارها قرار می گیرد. این اجلاس از ۳ تا ۷ ژوئن برگزار خواهد شد.

یک منبع دیپلماتیک هفته پیش در گفتگو با رویترز از احتمال برگزاری دیدار بین مقامات ایران و نمایندگان آژانس بین المللی انرژی اتمی در ماه مه خبر داد، اما او تاکید کرده بود هنوز هیچ تاریخی برای آن مشخص نشده است.

این دیپلمات غربی منتقد جمهوری اسلامی ایران به رویترز گفته است «ما پیش از این نیز شاهد این بازی بوده ایم. به نظر می رسد ایران به هیچ وجه قصد نداشته باشد در یک گفتگوی واقعی قدم بگذارد و فقط تصور تحرک در این زمینه را ایجاد می کند تا از واکنش جدی جامعه بین المللی بپرهیزد».

اگر این دیدار نیز برگزار شود، دهمین دور مذاکرات بین طرفین از اوایل سال ۲۰۱۲ تاکنون و بدون نتیجه قطعی خواهد بود تا آژانس بتواند بازرسی از تاسیسات اتمی ایران را که مدت های طولانی به تعویق افتاده اند را از سر بگیرد.

یک دیپلمات غربی در وین به رویترز گفته است امید بسیار اندکی وجود دارد که دور آتی مذاکرات موفقیت آمیزتر از گفتگوهای پیشین باشند.

ژآکه بیلیکا، مقام مسئول خلع سلاح هسته ای اتحادیه اروپا روز دوشنبه در ژنو گفت
اتحادیه اروپا «عمیقاً نگران» برنامه اتمی ایران است. او در بیانیه خود تاکید کرده است «هدف ما کماکان دستیابی به یک راهکار جامع و بلندمدت است تا اعتماد بین المللی به ماهیت صلح آمیز برنامه اتمی ایران را احیا کند».

برخی از تحلیلگران معتقدند احتمال دارد رهبری ایران تمایل نداشته باشد و یا حتی نتواند تا پیش از انتخابات ریاست جمهوری ماه ژوئن در ایران در مورد مذاکرات اتمی ایران با قدرت های جهانی تصمیمی اخذ کند.
XS
SM
MD
LG