لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۳

برجام رسما آغاز شد؛ همه تحریم‌های هسته‌ای ایران لغو شد


اعلام روز اجرای برجام توسط فدریکا موگرینی نماینده ۱+۵ (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - ۲۶ دی ۱۳۹۴
اعلام روز اجرای برجام توسط فدریکا موگرینی نماینده ۱+۵ (چپ) و محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران - ۲۶ دی ۱۳۹۴

شش ماه پس از دستیابی ایران و جامعه جهانی به یک توافق جامع هسته‌ای و انجام گام‌های لازم برای اجرایی شدن آن و تایید این گام ها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی، انتظار ایران برای لغو تحریم‌های هسته‌ای با اعلام رسمی "روز اجرا" به سر رسید.

با بیانیه مشترک مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه ایران که در ساعات پایانی شنبه ۲۶ دی ماه در یک نشست خبری مشترک در وین پایتخت اتریش منتشر شد، روز اجرای توافق جامع اتمی رسما اعلام و روند لغو تحریم‌های هسته ای ایران آغاز شد.

فدریکا موگرینی به نمایندگی از شش قدرت جهانی عضو گروه ۱+۵ در این نشست خبری گفت، بر اساس توافقی که با ایران داشتیم، همه تحریم های اعمال شده علیه برنامه هسته ای ایران، برداشته می شوند.

این بیانیه ابتدا به زبان انگلیسی توسط خانم موگرینی، و سپس به زبان فارسی توسط محمدجواد ظریف قرائت شد.

اعلام اجرایی شدن توافق جامع اتمی اندکی پس از آن صورت گرفت که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی پیشتر در روز شنبه تایید کرد که تهران برداشتن گام‌های مقدماتی لازم برای اجرای برجام را تکمیل کرده است.

ایران و قدرت‌های جهانی پس از بیش از یک دهه گفت‌وگو، روز ۲۳ تیر ماه سال جاری به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران دست یافتند، که در ازای اعمال محدودیت‌های گسترده بر فعالیت‌های اتمی ایران، آن بخش از تحریم‌ها که به دلیل همین فعالیت‌ها علیه تهران اعمال شده بود، لغو خواهند شد.

برای اعلام روز اجرای توافق، که از آن با عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا همان برجام نیز یاد می‌شود، دو طرف متعهد به انجام اقداماتی مشخصی شدند، که باید توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی – که بر اساس توافق مسئولیت نظارت و راستی‌آزمایی توافق را به عهده دارد – تایید می‌شد.

برچیدن میزان مشخصی از سانتریفیوژهای موجود در مراکز غنی سازی، انتقال ذخایر اورانیوم غنی شده به خارج از کشور و خارج کردن قلب رآکتور آب سنگین اراک به منظور بازطراحی آن، از جمله تعهدات طرف ایرانی بود که طبق تایید آژانس، تکمیل شده است.

اکنون انتظار می رود که طبق توافق طرف مقابل، ایالات متحده و اتحادیه اروپا، نیز امروز دستورالعمل های مربوط به لغو تحریم هایی را که در سال های گذشته به دلیل فعالیت های هسته ای ایران علیه کشور اعمال شده بود، صادر کنند.

پوشش زنده وبسایت صدای آمریکا از جزئیات آخرین روز مذاکرات منجر به اجرای برجام و لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را در این لینک بخوانید.

XS
SM
MD
LG