لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۶

قدم آخر برای اجرای توافق هسته‌ای و لغو تحریم های ایران؛ گزارش آژانس امشب منتشر می شود


توافق ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، تیرماه امضا شد اما ایران متعهد شد اقداماتی برای اطمینان سازی انجام دهد تا توافق اجرا شود.
توافق ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، تیرماه امضا شد اما ایران متعهد شد اقداماتی برای اطمینان سازی انجام دهد تا توافق اجرا شود.

تنها ساعاتی باقی مانده تا توافق هسته ای بین ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک که تیرماه به دست آمد، اجرایی شود. براساس این توافق، به محض گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی و روال جاری بعد آن، اجرای توافق آغاز می شود که مهمترین اثر آن بر ایران، لغو تحریم ها علیه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران است.

خبرگزاری فرانسه در وین عصر جمعه، ۲۵ دی اعلام کرد با توجه به حضور بازرسان آژانس در ایران و گزارش آنها، احتمال دارد تائید آژانس انرژی اتمی برای اجرای توافق هسته‌ای اواخر جمعه شب یا اوایل وقت شنبه منتشر شود.

در روزهای اخیر از وزیر خارجه آمریکا تا برخی مقام های ایران، همه خبر دادند که تا روز یکشنبه توافق هسته ای ایران اجرایی می شود.

براساس توافق ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک، ایران متعهد شده بود که اقداماتی را داوطلبانه انجام دهد تا بعد از تایید آژانس، عملا توافق جامع هسته ای، اجرایی شود.

از جمله مهمترین تعهدات ایران، انتقال اورانیوم غنی شده به روسیه، کاهش سانتریفیوژهای سایت های هسته ای فردو و نطنز و همچنین خارج کردن قلب نیروگاه آب سنگین اراک بود.

در دو ماه اخیر هرچند محافظه کاران ایران اعتراضهایی داشتند اما دولت حسن روحانی اعلام کرد هر سه این تعهد را اجرایی می کند.

روز سه شنبه، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه ملی دفاع در واشنگتن تایید کرد که محمدجواد ظریف در حاشیه مکالمه تلفنی درباره قایقهای توقیف شده آمریکا، به او گفته که قلب نیروگاه اراک خارج شده و عملا زمینه برای گزارش نهایی آژانس مبنی بر انجام تعهدات ایران، تکمیل شده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز جمعه در گزارشی انجام تعهدات ایران مطابق با توافق تیرماه گذشته را تایید خواهد کرد.

پیش از این رسانه های ایران نیز گزارش دادند، وزرای خارجه ایران و کشورهای پنج بعلاوه یک منتظر انتشار گزارش آژانس و اعلام روز اجرای برجام و در نهایت لغو و یا تعلیق تحریمها علیه ایران هستند.

قرار است بعد از گزارش آژانس، محمد جواد ظریف و فدریکا موگرینی روز شنبه و یا نهایتا یک شنبه طی یک بیانیه مشترک روز اجرای برجام را اعلام عمومی کنند.

XS
SM
MD
LG