لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

کاخ سفید: جان کری با مجوز لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران به وین می رود


آسوشیتدپرس حکم صادر از سوی اوباما برای جان کری را نشانه ای از اجرای نزدیک برجام عنوان کرده است.
آسوشیتدپرس حکم صادر از سوی اوباما برای جان کری را نشانه ای از اجرای نزدیک برجام عنوان کرده است.

در آستانه انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته‌ای ایران در توافق جامع اتمی، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده به جان کری وزیر خارجه خود مجوز لغو تحریم‌های ایران را داد.

آسوشیتدپرس اعلام کرد به عنوان نشانه دیگری که اجرای برجام نزدیک است، باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه حکمی را صادر کرد که بر مبنای آن جان کری وزیر خارجه او اختیار لازم برای تایید اجرای برجام را خواهد داشت.

این به معنای آن است که روند لغو تحریم‌های بانکی، مالی و انرژی بلافاصله آغاز خواهد شد. این اقدام بعد از آن است که تهران با جامعه بین المللی برای اثبات ماهیت صلح آمیز برنامه هسته‌ای اش همکاری کرد.

قرار است روز شنبه جان کری در وین، با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران دیدار کند. آقای ظریف صبح شنبه به وقت تهران راهی وین شد.

در همین حال، جان کربی، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ضمن رد هرگونه عجله ایالات متحده برای لغو تحریم های ایران گفت، به محض اینکه روز اجرا فرا برسد، آمریکا اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

آقای کربی افزود: هیچ عجله ای در کار نیست. بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی، یک نهاد مستقل زیر نظر سازمان ملل است که کارشان فنی است. آنها عجله نمی کنند.

وی افزود: تنها دلیلی که اکنون درباره زودتر اجرا شدن توافق می توانم به آن اشاره کنم، اقدامات مناسب ایران است. ایران تاکنون به همه تعهداتی که در توافق ماه ژوئن (تیرماه) داده بود، عمل کرده است.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری جمعه عصر با خبرنگاران گفت درباره مکانیزم بعد از اجرای توافق نظری ندارد اما با اینحال تاکید کرد، بعد از گزارش آژانس بین المللی اتمی، به محض اینکه روز اجرا اعلام بشود، آمریکا اقدامات لازم را انجام می دهد و مهمترین کاری که ایالات متحده باید انجام بدهد لغو تحریم های هسته‌ای است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا همچنین در پاسخ به سوال دیگری که چرا سایر تحریم های ایران حذف نمی شود، گفت تحریمهای هسته ای فقط لغو می شود چون از دید ما و شرکایمان ایران هنوز حامی تروریست است.

وی افزود: "هنوز چنین در نظرمی گیریم که ایران حمایتش را از گروه هایی مثل حزب الله ادامه می دهد و ما چشم به این حقیقت نبسته ایم."

خبرنگار دیگری از سخنگوی وزارت خارجه پرسید که آیا توافق هسته ای و اجرای برجام می تواند به عادی سازی روابط ایران و آمریکا منجر شود که آقای کربی گفت: "توافق هسته ای با هدف ارتقای رابطه با ایران نبوده بلکه هدف ممانعت از دسترسی ایران به بمب بود. "

با این حال این مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد، "به عنوان نتایج جنبی اجرای توافق هسته ای بین ایران و جامعه جهانی، می شود چنین درنظر گرفت که ایران تمایل دارد رفتارش را اصلاح کند. این فقط به ایران بستگی دارد. با اینحال، من در آینده چشم اندازنزدیکی برای یک تغییرات بنیادی در روابط با ایران نمی بینم."

XS
SM
MD
LG