لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۵

ایران می گوید "قلب" رآکتور اراک را بیرون آورده است


ایران می گوید کارشناسان اتمی کار برداشتن قلب تنها رآکتور آب سنگین در اراک را تکمیل کرده اند. این اقدام بخشی از تعهداتی است که ایران بر اساس توافق اتمی با قدرت های جهانی بر عهده گرفته است.

به گزارش رویترز به نقل از تلویزیون ایران، این خبر را بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران روز پنجشنبه اعلام کرد و گفت حفره های برجا مانده با سیمان پر خواهد شد.

او گفت بازرسان بین المللی اینک کارهای را که انجام شده بررسی خواهند کرد و به آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خواهند داد.

بر اساس توافق اتمی، ایران باید طرح رآکتور اراک را تغییر دهد تا نتواند پلوتونیوم برای اسلحه اتمی تولید کند.

در این میان، عباس عراقچی قائم مقام وزیر خارحه جمهوری اسلامی گفت دولت انتظار دارد آژانس بین المللی انرژی اتمی، گزارش نهایی خود را، که تائید می کند ایران به تمام تعهدات خود بر اساس برجام عمل کرده است، روز جمعه صادر کند.

آژانس درباره وضعیت گزارش، که ممکن است به لغو تحریم های بین المللی فلج کننده منجر شود، اظهار نظر نکرده است.

همزمان حمید بعیدی نژاد، مدیرکل سیاسی و امنیت بین‌الملل وزارت امور خارجه ایران و از اعضای ارشد هیئت مذاکره کننده هسته‌ای این کشور، از انجام آخرین دور از مذاکرات مربوط به لغو تحریم‌ها با نمایندگان گروه ۱+۵ در وین خبر داد.

حمید بعیدی نژاد که ریاست گروه کارشناسی ایران در مذاکرات هسته‌ای را بر عهده دارد، در وین پایتخت اتریش گفت که با انجام تعهدات ایران بر مبنای توافق ۲۳ تیر ماه، اکنون به "ایستگاه آخر" مذاکرات رسیده‌ایم.

به گزارش رسانه‌های ایران، وی در پیامی در شبکه اجتماعی اینستاگرام، نوشته است "اين مذاکرات از روز گذشته آغاز شده و اميدواريم امروز (پنجشنبه) آخرين مباحث باقيمانده هسته‌ای ميان ايران و اعضای پنج بعلاوه يک پايان يابد و آماده تنظيم نحوه اعلام روز اجرايی شدن برجام شويم."

XS
SM
MD
LG