لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

اروپا آماده رفع تحریم‌های ایران پس از تأیید آژانس است


اروپا می گوید به محض تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی، دستور لغو تحریمهای ایران را صادر می کند.
اروپا می گوید به محض تایید آژانس بین المللی انرژی اتمی، دستور لغو تحریمهای ایران را صادر می کند.

دیپلمات های اروپایی خبر داده اند که اتحادیه اروپا آماده است به محض اعلام سازمان ملل متحد مبنی بر انجام تعهدات هسته ای تهران، تحریم های اقتصادی علیه ایران را بر دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، انتظار می رود آژانس بین المللی انرژی اتمی تا غروب جمعه ۲۵ دی ماه در گزارشی تایید کند که ایران همه تعهدات داده شده در تیر ماه گذشته را انجام داده و دیگر قابلیت تولید سلاح هسته ای ندارد. تایید آژانس می تواند به برداشتن تحریم ها علیه ایران منجر شود.

منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند که اقدامات لازم در این زمینه، انجام شده و اکنون ۲۸ کشور اتحادیه اروپا به همراه ایالات متحده و سازمان ملل متحد آماده‌ هستند تا تحریم‌ها علیه ایران را در روزی که به نام "روز اجرای برجام" نامیده شده، لغو کنند.

یکی از دیپلمات ها به خبرگزاری فرانسه گفت اتحادیه اروپا آماده است تا بعد از انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، اقدام کند.

پیش از این اتحادیه اروپا در پنجشنبه شب تصمیم گرفت تعلیق تحریم‌های ایران را برای دو هفته دیگر تمدید کند. در این بیانیه، البته تاکید شد به محض گزارش آژانس، تحریم‌های اروپا علیه ایران برچیده می شود.

بنا بر اعلام خبرگزاری ها، بعد از گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار است محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران و فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و نماینده گروه ۱+۵ در بیانیه ای مشترک، رسما آغاز اجرای توافق اتمی را اعلام کنند.

ایران بر اساس توافق جامع هسته ای ۲۳ تیر ماه متعهد شده بود که سانتریفیوژهای نطنز و فردو را کاهش دهد، اورانیوم غنی شده خود را به روسیه بفرستد و قلب رآکتور آب سنگین اراک را خارج کند.

روز سه شنبه، جان کری وزیر خارجه آمریکا در سخنرانی خود در دانشگاه ملی دفاع در واشنگتن تایید کرد که محمدجواد ظریف در حاشیه مکالمه تلفنی درباره قایق های توقیف شده آمریکایی، به او گفت که قلب نیروگاه اراک خارج شده و عملا زمینه برای گزارش نهایی آژانس مبنی بر انجام تعهدات ایران، تکمیل شده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، کشورهای عضو اتحادیه اروپا، دستورالعمل دقیقی را برای رفع تحریم‌های ایران آماده کرده‌اند و اکنون برای نهایی شدن در اختیار هلند، به عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه اروپاست.

خبرگزاری روسی ریانوستی نیز به نقل از منابع خود، از احتمال دیدار روز شنبه جان کری، محمدجواد ظریف و فدریکا موگرینی در شهر ژنو سوئیس خبر داد.

XS
SM
MD
LG