لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۶

بریتانیا بدون «تروریست» نامیدن سپاه دامنه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را گسترش داد


جیمز کلورلی، وزیر امورخارجه بریتانیا - آرشیو
جیمز کلورلی، وزیر امورخارجه بریتانیا - آرشیو

جیمز کلورلی، وزیر امورخارجه بریتانیا، روز پنجشنبه به پارلمان گفت که لندن پس از دست‌کم ۱۵ بار «تهدید معتبر» جمهوری اسلامی برای به قتل رساندن و یا ربودن افراد در بریتانیا اختیارات جدید قانونی را برای تحریم ایران در نظر دارد. با این حال بریتانیا درخواست‌ها برای قرار دادن سپاه پاسداران در فهرست تروریستی را رد کرد.

به گزارش گاردین، بریتانیا تصمیم گرفته است معیارهای اعمال تحریم‌ها را گسترش دهد و با این تصمیم، شرکت‌ها و طرفداران سپاه ممکن است تحریم شوند.

بر اساس این نظام جدید تحریم‌ها، بریتانیا برای نخستین بار می‌تواند افراد را به دلیل اقداماتی که در داخل بریتانیا انجام می‌دهند، و نه فقط در داخل ایران، تحریم کنند.

جیمز کلورلی در سخنانی در پارلمان گفت: «آن چه در ۱۸ ماه گذشته دیده‌ایم، سطح بی‌سابقه‌ای از تجاوز ایران به مردم اینجا در بریتانیا بوده است تا تلاش ‌کند صداهای مخالف را خاموش کند. اکنون، وزارت کشور و سرویس امنیتی مسئول حفاظت از مردم در اینجا در بریتانیا هستند.»

او گفت بریتانیا مشغول انجام اقداماتی برای حمایت از مردم بریتانیا و جلوگیری از «رفتار ایران علیه مردم» در بریتانیا است.

او گفت هدف تحریم‌های اضافی این است که نقش بازدارنده علیه این اقدامات جمهوری اسلامی ایفا کند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی مقاومت بسیج، و «گشت ارشاد» و غلامرضا سلیمانی، فرمانده بسیج، پیشتر تحریم شده‌اند. اما ممنوع کردن این سازمان‌ها از سوی بریتانیا، عضویت در آنها، حمایت مالی یا ابراز حمایت از آن را جرم کیفری تلقی می‌کرد و از آنجایی که سپاه پاسداران در ساختار نظامی جمهوری اسلامی نقش مرکزی دارد، در عمل با تروریستی شناخته شدن سپاه، کل حکومت جمهوری اسلامی یک تشکیلات تروریستی شناخته می‌شد.

طبق گزارش گاردین، وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین نگران بود که چنین برچسبی احتمالاً به اخراج سفیر بریتانیا از تهران منجر شود. وزارت امور خارجه بریتانیا همچنین می‌دانست که اتحادیه اروپا بعید بود گام مشابهی بردارد.

در همین حال، جیمز کلورلی روز پنجشنبه در پاسخ به سوال اسکای نیوز که چقدر نگران به قتل رسیدن مخالفان جمهوری اسلامی در بریتانیا است گفت: «ما در بریتانیا آزادی بیان را ارج می نهیم، آزادی مطبوعات را ارج می‌نهیم و مایلیم از این‌ها دفاع کنیم. ما همیشه هوشیار خواهیم ماند.»

آقای کلورلی همچنین در بیانیه‌ اقدام تازه بریتانیا برای گسترش معیار اعمال تحریم‌ها گفت: «رژیم ایران مردم خود را سرکوب می‌کند، خونریزی را به اوکراین و خاورمیانه صادر می‌کند و در خاک بریتانیا تهدید به کشتن و آدم‌ربایی می‌کند.»

به گزارش «استاندارد» او گفت اقدامات امروز بریتانیا پیام روشنی به «رژیم» جمهوری اسلامی است که چنین رفتارهایی را تحمل نمی‌کند.

چارچوب جدید در نظر گرفته شده برای تحریم‌ها به دنبال مجازات کسانی است که از سلاح‌ها یا فن‌آوری‌های تسلیحاتی ایران استفاده می‌کنند و آنها را گسترش می‌دهند، و یا همسو با تلاش‌های جمهوری اسلامی، دموکراسی و احترام به حاکمیت قانون در خاورمیانه و در سطح بین‌المللی را تضعیف می‌کنند.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفت: «تحریم‌های جدید ما به ما کمک می‌کند تا اطمینان حاصل کنیم که هیچ مخفی‌گاهی برای کسانی که به دنبال آسیب رساندن به ما هستند وجود نخواهد داشت.»

در خصوص تهدید مردم در داخل بریتانیا، اسکای نیوز می‌گوید که سازمان‌های اطلاعاتی ایران روابط نزدیکی با باندهای جنایتکار سازمان‌یافته در بریتانیا و سراسر اروپا ایجاد کرده‌اند تا توانایی شبکه‌های خود را گسترش دهند.

بریتانیا روز پنجشنبه ۱۵ تیر ١٣ فرد و نهاد وابسته به جمهوری اسلامی را به دلیل نقض حقوق بشر ایرانیان از جمله حق آزادی بیان و تجمع تحریم کرد.

تحریم جدید شامل ممنوعیت سفر به بریتانیا، مسدودکردن دارایی‌های تحریم‌شدگان، و منع تجارت بریتانیایی‌ها با آنها می‌شود.

XS
SM
MD
LG