لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۰

بریتانیا برای آزاد‌کردن دارایی‌های روسیه شرط گذاشت


جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در کی‌‍یف. ۵ ژوئن، ۲۰۲۳.
جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا، در دیدار با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، در کی‌‍یف. ۵ ژوئن، ۲۰۲۳.

دولت بریتانیا روز دوشنبه اعلام کرد که قصد دارد تحریم‌های خود علیه روسیه را تشدید کند، از جمله تصویب قانونی برای مسدود نگه داشتن دارایی‌های روسیه تا زمانی که مسکو با پرداخت غرامت به اوکراین موافقت کند.

این اقدام جدید هر فردی را که تحت تحریم‌ها قرار گرفته است ملزم می‌کند که دارایی‌ها در بریتانیا را افشا کند.

بریتانیا همچنین گفت که مسیر جدیدی برای دارایی‌های مسدود شده وجود خواهد داشت تا به اوکراین برای بازسازی اهدا شود، اما منجر به لغو تحریم‌ این افراد نمی‌شود.

این تصمیم در حالی اعلام شد که بریتانیا در حال آماده شدن برای میزبانی کنفرانس بازسازی اوکراین در این هفته است و بر حمایت بین المللی برای بازسازی اوکراین و چگونگی مشارکت بخش خصوصی در برای آن بازسازی تمرکز خواهد کرد.

بریتانیا از زمان حمله به اوکراین در سال گذشته، بیش از ۲۳ میلیارد دلار دارایی بیش از ۱۵۰۰ فرد روسی را مسدود کرده است، از جمله رومن آبراموویچ، مالک سابق باشگاه فوتبال چلسی.

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا گفت که نیازهای بازسازی اوکراین «بسیار زیاد» خواهد بود و اقدامات جدید «تضمین می‌کند که روسیه برای بازسازی کشوری که بی‌ملاحظه به آن حمله کرده است، هزینه بپردازد».

بر اساس محاسبات بانک جهانی، سازمان ملل، کمیسیون اروپا و اوکراین، هزینه تخمینی بازسازی و در اوکراین اکنون بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار است.

دولت بریتانیا گفت که جزئیات نحوه توزیع هر مقدار پول اهدایی از سوی افراد تحریم شده برای پرداخت هزینه بازسازی اوکراین توسط یک صندوق در آینده اعلام خواهد شد.

XS
SM
MD
LG