لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۱

اعتراض سفیر ترکیه در تهران: چرا درباره سفر به عراق و سوریه هشدار نمی‌دهید


گردشگری ترکیه پس از حملات تروریستی و کودتای نافرجام٬ لطمه زیادی خورده است.
گردشگری ترکیه پس از حملات تروریستی و کودتای نافرجام٬ لطمه زیادی خورده است.

سفیر ترکیه در تهران می‌گوید که از توصیه مقامات ایران به شهروندان برای لغو سفر به ترکیه٬ گلایه‌ای ندارد اما تعجب کرده است. چرا که ایران هیچ گاه به شهروندانش توصیه نمی‌کند به عراق و سوریه نروند.

هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا از تلاش مقام‌های ایرانی برای ایجاد «جریان منفی علیه سفر به ترکیه» ابراز تعجب کرد و گفت: «وقتی به هشدارها و توصیه‌های وزارت خارجه ایران برای سفر شهروندانش به کشورهای مختلف نگاه می‌کنیم می‌بینیم که ترکیه در راس آن‌ها قرار دارد. در حالی که دو کشوری که در چند سال گذشته درگیر جنگ داخلی هستند مقصد زیارت ایرانی‌ها بوده و افراد زیادی به سوریه سفر می‌کنند اما تاکنون هیچ هشداری در این زمینه داده نشده است.»

اشاره این دیپلمات ترک به تبلیغات گسترده مقام‌های جمهوری اسلامی برای برگزاری مراسم مذهبی در عراق و پافشاری برای تداوم سفرهای زیارتی به سوریه است.

آذر ماه امسال در پی حملات تروریستی داعش به زائران کربلا٬ چند ده ایرانی نیز جان باخته و مجروح شدند. اما سخنگوی «ستاد اربعین»، نهاد مسئول سفر زائران ایرانی به عراق اعلام کرد که ایرانیان کشته شده «به صورت انفرادی» به عراق سفر کرده بودند.

به گفته هاکان تکین٬ مقام‌های ایرانی از صدور اجازه پروازهای اضافی چارتر جلوگیری کرده و چون این اتفاق تنها برای پروازهای ترکیه رخ داده٬ «بسیاری از شهروندان ایرانی» که قصد داشتند نوروز به ترکیه بروند مقصد خود را تغییر داده‌اند.

ترکیه در سال‌های گذشته یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان است و بنا به آمارهای رسمی تعداد ایرانیانی که به ترکیه سفر می‌کنند، سالانه بیش از یک و نیم ملیون نفر بوده است.

به تازگی انتشار فیلمی از بدرفتاری یک مامور مرزی ترکیه با شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد و با وجود اخراج مامور خاطی از سوی دولت ترکیه و پذیرایی از مسافران ایرانی با گل و شیرینی٬ سخنگوی وزارت خارجه ایران این اقدامات را کافی ندانست.

سفیر ترکیه در ایران نیز خواستار «مستند کردن» شکایت شهروندان ایرانی درباره هرنوع بدرفتاری و خدمات نامناسب از سوی افراد و شرکت‌های ترکیه شد و اعلام آمادگی کرد که ضرر و زیان‌های احتمالی پرداخت شود.

به گفته آقای تکین ترکیه در پی وقوع کودتای نافرجام این کشور از ایران خواسته تا اسم مسافرانی که دچار ضرر شده‌اند و مشخصات کامل آن‌ها را به همراه اسناد و مدارک و میزان خسارت وارده ارسال کند اما تاکنون هیچ مدرکی دریافت نشده است.

XS
SM
MD
LG