لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۰

واکنش ایران به سخنان وزیر خارجه ترکیه: آنها به دنبال سودای بازگشت امپراطوری هستند


بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان وزیر خارجه ترکیه علیه ایران، مقامات ترک را کسانی خواند که در پی بازگشت به امپراطوری هستند.

به گزارش ایرنا، آقای قاسمی روز یکشنبه اول اسفند ضمن غیرسازنده خواندن سخنان مولود چاووش اوغلو، گفت: «آنها باید بدانند که بی ثباتی و ناامنی در منطقه مقصری جز آنها و برخی دیگر از کشورهای متوهم ندارد.»

این سخنان آقای قاسمی پس از آن بیان شد که وزیر خارجه ترکیه در سخنان روز یکشنبه خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از آنچه که سیاست‌های فرقه گرایانه تهران در منطقه خواند انتقاد کرد.

او این سیاست‌ها را در جهت تضعیف کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی خواند. آقای چاووش اوغلو اعلام کرد که ترکیه با هرگونه تفرقه افکنی دینی و فرقه‌ای مخالف است.

در واکنش به این سخنان آقای چاووش اوغلو، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که کسانی که «در سودای خام بازگشت به امپراطوری» هستند و از این رو به اقدامات «مداخله جویانه و غیرقانونی و حمایت از گروههای تروریستی» دست می‌زنند نمی توانند از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

این دومین بار طی هفته‌های اخیر است که سخنان مقامات ترکیه واکنش تند وزارت خارجه ایران را در پی داشته است. رجب طیب اردوغان، هفته گذشته در سفر به بحرین از وجود اقدامات تفرقه انگیز در سوریه و عراق سخن گفت. برخی رسانه‌ها هم از قول او نوشتند که در سوریه و عراق مساله ملی گرایی فارسی وجود دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه گفت که به نظر می رسد سخنان آقای اردوغان «تحت تاثیر جو و احتمالاً تحت فضای هیجانی خاصی» بیان شده باشد.

سخنان روز یکشنبه وزیر خارجه ترکیه، تنها انتقادهای مطرح شده علیه ایران در کنفرانس امنیتی مونیخ نبود. مقاماتی از عربستان سعودی، اسرائیل و آمریکا، اقدامات ایران در منطقه را مخرب دانستند. در این بین ترکیه در مذاکرات صلح سوریه در قزاقستان، در کنار ایران حضور دارد.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG