لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۹

تایید بدرفتاری با ایرانیان در مرز زمینی ترکیه؛ وزارت خارجه: با هواپیما بروید


گمرک بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه
گمرک بازرگان، مرز زمینی ایران و ترکیه

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تایید «رفتارهای نامناسب با اتباع ایرانی در مرزهای زمینی ترکیه» از شهروندان ایرانی خواست تا برای سفر به ترکیه از هواپیما استفاده کنند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه ۱۶ اسفند اعلام کرد که دولت ترکیه با «عوامل خاطی» برخورد کرده اما این «کافی نیست» و باید وضعیت مناسب‌تری شهروندان ایرانی در مرزهای ترکیه فراهم شود.

هفته گذشته فیلمی از ضرب و شتم چند نفر توسط یک مامور ترک منتشر شد و عنوان شد که این افراد، اتباع ایرانی حاضر در مرز «گوربولاغ» بوده‌اند. این ویدئو در شبکه‌های اجتماعی خبرساز شد و مقام‌های ایرانی نیز به آن واکنش نشان دادند.

خبرگزاری ایرنا هم روز گذشته با انتشار عکسی خبر داد که «مامور خاطی» اخراج شده و پس از آن ماموران گمرک مرزی ترکیه با گل و شیرینی از شهروندان ایرانی پذیرایی می‌کنند.

با این حال سخنگوی وزارت امور خارجه ایران ضمن تکرار درخواست لغو سفرهای غیرضروری به ترکیه، توصیه کرد که شهروندان ایرانی از مرزهای هوایی وارد ترکیه شوند.

ترکیه در سال‌های گذشته یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری ایرانیان است و بنا به آمارهای رسمی تعداد ایرانیانی که به ترکیه سفر می‌کنند، سالانه بیش از یک و نیم ملیون نفر بوده است.

مقام‌های گردشگری ایران و ترکیه می‌گویند که پس از حملات تروریستی در ترکیه و کودتای نافرجام رخ داده در این کشور، تعداد سفرهای ایرانیان به ترکیه کاهش پیدا کرده است اما به نظر می‌رسد که درپیش بودن تعطیلات نوروز بار دیگر آمار گردشگران ایرانی در ترکیه را افزایش بدهد.

ایران با ترکیه ۵۶۰ کیلومتر مرز مشترک دارد که ترددهای زمینی از سه گمرک بازرگان ـ گوربولاغ، رازی ـ کاپی کوی و سرو ـ اسندره صورت می‌گیرد.

XS
SM
MD
LG