لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

ادامه تنش بین تهران و آنکارا؛ ایران سفیر ترکیه را احضار کرد


خبرگزاری می گوید این لحظه ورود سفیر ترکیه به وزارت خارجه ایران برای پاسخگویی است.
خبرگزاری می گوید این لحظه ورود سفیر ترکیه به وزارت خارجه ایران برای پاسخگویی است.

ایران می گوید درپی اظهارات مقام های ترکیه علیه جمهوری اسلامی، سفیر این کشور را به وزارت خارجه احضار کرد.

خبرگزاری فارس روز دوشنبه ۲ اسفند عکس ها و فیلمی از لحظه ورود رضا هاکان تکین سفیر جمهوری ترکیه در تهران به وزارت خارجه ایران منتشر کرد و نوشته است «مراتب اعتراض شدید» ایران به او ابلاغ شده است.

به نوشته این خبرگزاری، «در پی ادعاهای بی اساس مقامات ترک درباره ایران» این احضار صورت گرفته است.

در سه روز گذشته اظهارات مقام های ترکیه بخصوص در حاشیه اجلاس گروه بیست و همچنین کنفرانس امنیتی مونیخ، موجب ناخرسندی مقام های تهران شده است.

رجب طیب اردوغان هفته گذشته در سفر به بحرین از وجود اقدامات تفرقه انگیز در سوریه و عراق سخن گفت. برخی رسانه‌ها هم از قول او نوشتند که در سوریه و عراق مساله ملی گرایی فارسی وجود دارد.

روز یکشنبه نیز، مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه ضمن ملاقات با معاون ریاست جمهوری آمریکا، در سخنان خود در کنفرانس امنیتی مونیخ از آنچه که سیاست‌های فرقه گرایانه تهران در منطقه خواند انتقاد کرد.

او این سیاست‌ها را در جهت تضعیف کشورهای منطقه از جمله عربستان سعودی خواند. آقای چاووش اوغلو اعلام کرد که ترکیه با هرگونه تفرقه افکنی دینی و فرقه‌ای مخالف است.

این اظهارات روز یکشنبه واکنش سخنگوی وزارت خارجه ایران را درپی داشت و بهرام قاسمی گفت مقام های ترکیه به دنبال سودای بازگشت امپراطوری هستند.

ایران و ترکیه در برخی مسائل خاورمیانه از جمله آینده بشار اسد در سوریه اختلاف نظر دارند. در دو ماه گذشته این دو کشور به همراه روسیه مذاکرات ادامه صلح در سوریه را در قزاقستان دنبال می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG