لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۶

پرونده‌ای با «ایرادات اساسی و فراوان»؛ دادگاه متهمان پرونده «شهرک اکباتان» برگزار شد


تجمع اعتراضی در شهرک اکباتان تهران در آبان ۱۴۰۱
تجمع اعتراضی در شهرک اکباتان تهران در آبان ۱۴۰۱

جلسه دادگاه هشت متهم پرونده موسوم به «شهرک اکباتان» روز شنبه ۱۵ مهر، در شعبه ۱۳ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد.

اتهام‌های میلاد آرمون، علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش‌اقبال، علیرضا برمرز پورناک، محمدمهدی حسینی، حسین نعمتی، مهدی ایمانی و نوید نجاران، «مشارکت در قتل»، «اجتماع و تبانی علی امنیت ملی» و «محاربه» عنوان شده است.

میلاد آرمون، علیرضا کفایی و محمدمهدی حسینی به «محاربه با تمسک به سلاح سرد» متهم شده‌اند و در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.

در جریان اعتراضات سال گذشته، در آبان ۱۴۰۱، و پس از اعلام کشته‌شدن یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی در شهرک اکباتان تهران، این پرونده ابتدا با ۱۴ متهم تشکیل شد و در نهایت برای ۸ متهم کیفرخواست صادر شد.

پیشتر سایت مشاوره حقوقی «دادبان» به نقل از وکلای متهمان از «ایرادات اساسی و فراوان» این پرونده خبر داده بود.

میلاد آرمون، متهم ردیف اول، اتهام محاربه را رد کرده و به صراحت گفته‌ است که هرگز هیچ سلاحی اعم از سرد و گرم در دست نداشته‌است.

این متهم ۲۵ ساله در ویدیوی منتشرشده در رسانه‌های جمهوری اسلامی و در مواجهه با حسین رحیمی، فرمانده انتظامی استان تهران، هم اتهام در دست‌داشتن چاقو و ضربه‌زدن به مقتول را رد کرده بود.

دادبان در گزارشی جداگانه خبر داده بود که علیرضا برمرز پورناک، یکی دیگر از متهمان این پرونده، در تصاویر مربوط به ضرب و شتم بسیجی کشته‌شده حضور نداشته است.

بنا بر گزارش‌ها، متهمان این پرونده در طول بازداشت مورد شکنجه‌های سخت قرار گرفته و وادار به اعتراف علیه خود و دیگر متهمان شده‌اند.

پرونده متهمان به دو بخش تقسیم شده و بخشی از آن به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی و بخش دیگر هم به شعبه ۱۳ دادگاه کیفری یک تهران ارجاع داده شده است.

ابوالقاسم صلواتی معروف به «قاضی صلواتی» به صدور احکام سنگین از جمله اعدام برای معترضان شهرت دارد و در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد.

متهمان پرونده «شهرک اکباتان» در مردادماه سال جاری از زندان رجایی‌شهر کرج به زندان قزل حصار کرج منتقل شدند.

قرار است جلسه بعدی دادگاه متهمان پرونده «شهرک اکباتان» روز یکشنبه ۱۶ مهر، برگزار شود.

XS
SM
MD
LG