لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

سایت دادبان: یکی از متهمان پرونده «شهرک اکباتان» در ضرب و شتم بسیجی کشته‌شده حضور نداشته است


علیرضا برمرز پورناک , از متهمان پرونده شهرک اکباتان، برگرفته از سایت دادبان
علیرضا برمرز پورناک , از متهمان پرونده شهرک اکباتان، برگرفته از سایت دادبان

مرکز مشاوره حقوقی دادبان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده که علیرضا برمرز پورناک، از متهمان پرونده «شهرک اکباتان»، در تصاویر مربوط به ضرب و شتم بسیجی کشته‌شده حضور نداشته است.

این موسسه حقوقی در گزارشی، در روز چهارشنبه ۷ تیرماه، به نقل از یک منبع آگاه نوشت که با وجود حضور این متهم در فیلم تعقیب آرمان علی‌وردی، بسیجی کشته‌شده، «در تصاویر مربوط به ضرب و شتم» این بسیجی «علیرضا حضور ندارد.»

آرمان علی‌وردی، از ماموران یگان امنیتی بسیج، در جریان سرکوب اعتراضات در روز ۴ آبان‌ سال گذشته مجروح شد و دو روز بعد در بیمارستان جان باخت.

به گزارش دادبان، علیرضا برمرز پورناک، ۲۶ ساله، در دوران بازداشت «به شدت از سوی ضابطان قضایی مورد شکنجه قرار گرفته» و وادار به اعتراف اجباری شده است.

بنا بر این گزارش، اتهامات و کیفرخواست مطرح‌شده علیه علیرضا برمرز پورناک با استناد به همین اعتراف اجباری صورت گرفته است.

پیشتر مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، اعلام کرده بود دادگاه انقلاب اسلامی برای ۸ متهم پرونده «شهرک اکباتان» کیفرخواست صادر کرده است.

مرکز حقوقی دادبان، نهاد بازداشت‌کننده علیرضا برمرز پورناک را اداره اطلاعات سپاه پاسداران معرفی کرده و افزوده است او در حال حاضر با اتهاماتی از قبیل «مشارکت در قتل عمد»، «مشارکت در ضرب و جرح عمدی» و «اخلال در نظم عمومی» مواجه است.

این مرکز پیشتر در گزارشی از فشار ماموران امنیتی بر متهمان پرونده «شهرک اکباتان» و وادارکردن آنها به اعتراف اجباری علیه خود و ادای شهادت علیه یکدیگر خبر داده بود.

سه متهم اصلی این پرونده، میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی و مهدی ایمانی به «محاربه با تمسک به سلاح سرد» متهم شده‌‌اند و در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.

این در شرایطی است که به نوشته دادبان، میلاد آرمون، متهم ردیف اول، این اتهام را رد کرده و به صراحت گفته است که هرگز هیچ سلاحی اعم از سرد و گرم در دست نداشته است.

در این پرونده، متهمانی از جمله علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش‌اقبال، علیرضا برمرز پورناک، و حسین نعمتی به «مشارکت در قتل عمد» و «اخلال در نظم و آرامش عمومی» متهم شده‌اند.

این در حالی است که به گزارش دادبان، پیام درفشان، وکیل حسین نعمتی، از وجود «ایرادات فراوان» در این پرونده از جمله «حضور ضابطان متعدد و در نتیجه متهمان متعدد» خبر داده است.

دادبان به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که متهمان پرونده «شهرک اکباتان» قرار است به زودی به زندان قزل حصار منتقل شوند.

سه متهم ردیف اول پرونده «شهرک اکباتان» در شرایطی در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند که شمار اعدام‌‌ها در ایران در ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته است.

فعالان حقوق بشری با انتقادهای گسترده و اعلام هشدار دراین باره، خواستار واکنش جامعه جهانی برای متوقف کردن مجازات اعدام در ایران شده‌اند.

XS
SM
MD
LG