لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

سایت دادبان از بازداشت یک متهم جدید در پرونده «شهرک اکباتان» خبر داد


تصویر اقتباس شده از ویدئوی تجمع اعتراضی در شهرک اکباتان تهران (آرشیو)
تصویر اقتباس شده از ویدئوی تجمع اعتراضی در شهرک اکباتان تهران (آرشیو)

مرکز مشاوره حقوقی دادبان روز سه‌شنبه ۹ خرداد اعلام کرد در پرونده موسوم به «شهرک اکباتان»، شخصی به نام نوید نجاران در اهواز بازداشت و به تهران منتقل شده است.

به گزارش این مرکز، «ضابط خاص قضایی»، نوید نجاران را به اتهام «ارتکاب اعمال مجرمانه در زمینه جان‌باختن آرمان علی‌وردی، بسیجی کشته‌شده در اکباتان تهران» بازداشت کرده است.

همانند بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراضات سراسری، سایت دادبان تاکید کرد که نوید نجاران از دسترسی به وکیل مدافع محروم بوده است.

آرمان علی‌وردی، از ماموران یگان امنیتی بسیج، در جریان سرکوب اعتراضات در روز ۴ آبان‌ سال گذشته مجروح شد و دو روز بعد در بیمارستان جان باخت.

در پی مرگ این بسیجی، ماموران امنیتی جمهوری اسلامی اقدام به بازداشت‌های گسترده‌ در شهرک اکباتان تهران کردند.

مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه، حدود یک ماه قبل درباره پرونده شهرک اکباتان اعلام کرده بود دادگاه انقلاب اسلامی برای ۸ متهم، کیفرخواست صادر کرده که ۷ تن از آنان در بازداشت هستند و یک نفر آزاد است.

مشخص نیست که منظور سخنگوی قوه قضائیه از «آزاد» بودن یک متهم در این پرونده، تحت تعقیب بودن نوید نجاران، بوده است یا خیر.

سه متهم اصلی این پرونده، میلاد آرمون، محمدمهدی حسینی و مهدی ایمانی به «محاربه با تمسک به سلاح سرد» متهم شده‌‌اند و در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند.

این در شرایطی است که به نوشته دادبان، میلاد آرمون، متهم ردیف اول، این اتهام را رد کرده و به صراحت گفته است که هرگز هیچ سلاحی اعم از سرد و گرم در دست نداشته است.

در ویدیویی که رسانه‌های جمهوری اسلامی منتشر کردند، میلاد آرمون در مواجهه با حسین رحیمی، فرمانده انتظامی استان تهران، اعلام کرده که هرگز چاقو در دست نداشته و به صراحت، اصرار حسین رحیمی به داشتن چاقو و ضربه‌زدن به بسیجی جان‌باخته را رد کرده است.

در این پرونده، متهمانی از جمله علیرضا کفایی، امیرمحمد خوش اقبال، علیرضا برمز پورناک و حسین نعمتی به «مشارکت در قتل عمد» و «اخلال در نظم و آرامش عمومی» متهم شده‌اند.

به گزارش دادبان، پیام درفشان، وکیل حسین نعمتی، از وجود «ایرادات فراوان» در این پرونده از جمله «حضور ضابطان متعدد و در نتیجه متهمان متعدد» خبر داده است.

به گفته این وکیل دادگستری، پرونده برای رفع نقص به دادسرا برگردانده شده است و با ورود متهمان جدید، احتمال تغییر کیفرخواست و اتهامات انتسابی نیز وجود دارد.

به گزارش دادبان، متهمان تحت فشار ماموران امنیتی وادار به اعتراف اجباری علیه خود و ادای شهادت علیه یکدیگر شده‌اند.

سه متهم ردیف اول پرونده «شهرک اکباتان» در شرایطی در معرض صدور حکم اعدام قرار دارند که شمار اعدام‌‌ها در ایران در ماه‌های گذشته به شدت افزایش یافته است.

فعالان حقوق بشری با انتقادهای گسترده و اعلام هشدار دراین باره، خواستار واکنش جامعه جهانی برای متوقف کردن مجازات اعدام در ایران شده‌اند.

XS
SM
MD
LG