لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۵

دو حادثه امنیتی؛ حرکت قطارهای ایران به ترکیه متوقف شد


حسن موسوی‌نژاد، مدیرعامل شرکت حمل و نقل راه آهن جمهوری اسلامی ایران، رجا، می گوید تا امنیت مسیر راه آهن در ترکیه برقرار نشود، ایران به ترکیه قطار جدیدی نمی فرستد.

جنوب شرق ترکیه اخیرا شاهد درگیری نیروهای شورشی حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) با ارتش این کشور بوده است.

حسن موسوی نژاد روز یکشنبه در اظهاراتی که خبرگزاری ایسنا منتشر کرده، گفت دو حادثه امنیتی اخیرا رخ داده است. به گفته او «در حادثه اول که قطاری از سوی شرکت ترکیه‌ای در مسیر در حال تردد بود با انفجار رخ داده حرکت متوقف شده و این مساله باعث مسدود شدن مسیر ریلی شد.»

او گفت: «با توجه به نیاز به بازگرداندن مسافران به خاک کشور، شرکت رجا با هماهنگی‌های لازم یک قطار خالی از مسافر را به سمت ترکیه فرستاد که متاسفانه در حرکت این قطار نیز مشکلاتی به وجود آمد.»

حسن موسوی نژاد درباره این «مشکلات» اطلاعات بیشتری اعلام نکرده اما گفته «به نظر می‌رسد [از سوی ترکیه] بحث امنیت در این مسیر ریلی رعایت نشده است.»

این مقام حمل و نقل ریلی گفته ایران تا زمانی که به طور کامل از بازگشت امنیت به این مسیر ریلی مطمئن نشود، و ترکیه در این باره توضیح رسمی ندهد، رجا از اعزام قطارهای جدید به ترکیه خودداری می‌کند.

حسن موسوی نژاد گفته مقامات ترکيه تاکنون به طور رسمی گزارشی در این باره ارائه نداده اند.

پیشتر نیز در انفجاری که گفته می شود کار نیروهای پ ک ک بوده، خط لوله انتقال گاز ایران به ترکیه در خاک ترکیه منفجر شد که این امر باعث توقف صادرات گاز ایران به ترکیه شد.

XS
SM
MD
LG